WP SlimStat - en to it translation catalogue (816 entries)

en: %s Minute by Minute
it: %s minuto per minuto

en: (Human) Visit
it: Visita umana

en: -- Advanced filters --
it: -- Filtri avanzati --

en: 0 - 30 seconds
it: 0 - 30 secondi

en: 1 - 3 minutes
it: 1 -3 minuti

en: 1 = search engine crawler, 2 = mobile device, 3 = syndication reader, 0 = all others
it: 1 = motore di ricerca, 2 = dispositivo mobile, 3 = lettore RSS, 0 = tutti gli altri

en: 2-letter code (us, ru, de, it, ...)
it: codice di 2 lettere (us, ru, it, de, ...)

en: 3 - 5 minutes
it: 3 - 5 minuti

en: 31 - 60 seconds
it: 31 - 60 secondi

en: 5 - 7 minutes
it: 5 - 7 minuti

en: 7 - 10 minutes
it: 7 - 10 minuti

en: <strong>Link Details</strong><br>- <em>A:n</em> means that the n-th link in the page was clicked.<br>- <em>ID:xx</em> is shown when the corresponding link has an ID attribute associated to it.
it: <strong>Dettagli</strong> <br>- <em>A:n</em>vuol dire che il link numero N è stato cliccato su quella pagina.<br>-  <em>ID:xxx</em> mostra invece l'identificativo del tag HTML, se disponibile.

en: A <em>bounce page</em> is a single-page visit, or visit in which the person left your site from the entrance (landing) page.
it: Una <em>pagina di rimbalzo</em> fa riferimento ad una visita di una pagina, in cui l'utente è uscito dal sito dalla stessa pagina da cui era entrato.

en: A visit is a session of at most 30 minutes. Returning visitors are counted multiple times if they perform multiple visits.
it: Una visita è una sessione di al massimo 30 minuti. I visitatori di ritorno sono contati più volte se effettuano visite multiple.

en: About WP SlimStat
it: Informazioni su WP SlimStat

en: Accepts identifiers like win7, win98, macosx, ...; please refer to <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">this manual page</a> for more information
it: Accetta codici come win7, win98, macosx,...; per ulteriori informazioni, visita <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">questa pagina</a>

en: Activity Log
it: Registro delle attivit&agrave;

en: Add Stats to Posts
it: Mostra contatore in Articoli

en: Admin Bar
it: Barra di amministrazione

en: Advanced
it: Filtri avanzati

en: Advanced Filters
it: Filtri avanzati

en: All the records were successfully deleted.
it: Tutti i dati sono stati cancellati dal database.

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to PERMANENTLY DELETE ALL the records from your database?
it: Vuoi davvero cancellare PER SEMPRE TUTTE LE VISITE dal database?

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete these records from your database?
it: Vuoi davvero cancellare PERMANENTEMENTE queste visite dal database?

en: Asynchronous Views
it: Viste asincrone

en: At a Glance
it: Colpo d'occhio

en: Auto purge
it: Pulizia DB

en: Average Pageviews
it: Media accessi

en: Average Pageviews per Visit
it: Media delle pagine per visita

en: Average Pageviews per Visit (chart)
it: Media quotidiana delle pagine per visita (grafico)

en: Average time on site
it: Tempo medio sul sito

en: Avg Comments Per Post
it: Commenti medi per post

en: Avg Pageviews
it: Media accessi

en: Basic Filters
it: Filtri di base

en: Blacklist by Capability
it: Lista nera delle capability

en: Blacklist by IP Address
it: Lista nera degli indirizzi IP

en: Blacklist by Username
it: Lista nera degli username

en: Bot or Crawler
it: Bot o motore

en: Bot/Crawler
it: Bot/Motore

en: Bots
it: Bot

en: Bounce Pages
it: Tasso di rimbalzo

en: Bounce rate
it: Tasso di rimbalzo

en: Browser Capabilities
it: Estensioni del browser

en: Browser Type
it: Tipo di browser

en: Browser Version
it: Versione Browser

en: CSS Version
it: Versione CSS

en: Category ID
it: ID categoria

en: Chart controls
it: Controlli del grafico

en: Click on a data point to display the activity chart for each hour of that day
it: Clicca su un punto del grafico per visualizzare l'attività oraria

en: Color Depth
it: Profondità dei colori

en: Color codes
it: Significato dei colori

en: Complete address of the referrer page
it: Indirizzo completo della pagina di riferimento

en: Config access: username not found
it: Accesso alle impostazioni: nome utente non valido

en: Congrats! WP SlimStat is now optimized for <a href="http://www.youtube.com/watch?v=ygE01sOhzz0" target="_blank">ludicrous speed</a>.
it: Congratulazioni. WP SlimStat &egrave; stato ottimizzato per la <a href="http://www.youtube.com/watch?v=ygE01sOhzz0" target="_blank">velocit&agrave; smodata</a>.

en: Content
it: Contenuto

en: Content Items
it: Articoli

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Convert IP Addresses
it: Converti indirizzi IP

en: Countries
it: Classifica Paesi

en: Country Code
it: Codice Paese

en: Current filters:
it: Filtri attivi:

en: Currently Online
it: Collegati in questo momento

en: Currently from search engines
it: Attualmente da motori di ricerca

en: Custom CSS
it: Personalizza CSS

en: Custom Reports
it: Rapporti personali

en: DB Size
it: Dimensione DB

en: Daily %s
it: %s al giorno

en: Data Maintenance
it: Manutenzione dati

en: Data and Formats
it: Dati e formati

en: Database Information
it: Informazioni sul database

en: Date Filters
it: Filtri sulla data

en: Date Range
it: Filtra per Data

en: Date and Time
it: Data e ora

en: Day
it: Giorno

en: Definitions
it: Definizioni

en: Delete All Pageviews
it: Elimina tutte le visite

en: Delete pageviews where
it: Elimina visite per cui

en: Description
it: Definizione

en: Detect Smoothing
it: Test smoothing

en: Direct Pageviews
it: Accessi diretti

en: Direct Traffic
it: Visita diretta

en: Domain
it: Dominio

en: Domains
it: Domini

en: Double click on an empty region to reset the zoom level
it: Fai doppio click in una zona vuota per azzerare l'ingrandimento

en: Empty Database
it: Svuota database

en: Enable CDN
it: Attiva CDN

en: Enable Privacy Mode
it: Attiva privacy

en: Enable Spy Mode
it: Attiva Modo Spia

en: Enable Tracking
it: Attiva tracciamento

en: Enable UAN
it: Attiva UAN

en: Enable this option to track logged in users.
it: Attiva questa opzione se vuoi tracciare gli utenti autenticati.

en: Engine
it: Motore

en: Expand Details
it: Espandi dettagli

en: Extend Session
it: Estendi sessione

en: Extensions to Track
it: Estensioni da tracciare

en: Facebook Clicks
it: Click da Facebook

en: Filter results where resource equals %s
it: Filtra risultati dove la URL è  uguale a %s

en: Filters
it: Filtri

en: From Search Results
it: Da risultati di ricerca

en: From a search result
it: Da una ricerca

en: From a search result page
it: Da una pagina di ricerca

en: Functionality
it: Funzionalit&agrave;

en: General
it: Generale

en: Go to the corresponding search engine result page
it: Vai alla corrispondente pagina sul motore di ricerca

en: Go to the referring page
it: Vai alla pagina corrispondente

en: Google Index
it: Indice Google

en: Hide this notice
it: Nascondi questa nota

en: Hits
it: Visite

en: Hour
it: Ora

en: Hourly %s
it: %s ora per ora

en: Human
it: Umano

en: Human Visitor
it: Visitatore umano

en: Human Visits
it: Visite umane

en: Human Visits (chart)
it: Visite umane (grafico)

en: Human visits
it: Visitatori umani

en: ID of the category/term associated to the resource, when available
it: ID della categoria associata alla risorsa, se disponibile

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP Lookup
it: Geolocalizzazione

en: Ignore Prefetch Requests
it: Ignora requeste prefetch

en: Ignore Spammers
it: Ignora spam

en: Ignore users (username not found)
it: Ignora utenti (nome utente non trovato)

en: Import
it: Importa

en: Import and Export
it: Importa ed esporta

en: Improve Performance
it: Aumenta la performance

en: Indexing has been successfully disabled. Enjoy the extra database space you just gained!
it: Gli indici sono stati disattivati. Goditi lo spazio extra nel tuo database che hai appena guadagnato!

en: Javascript Mode
it: Modalità Javascript

en: Keywords
it: Parola chiave

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine
it: Parole chiave che i visitatori hanno inserito nel motore di ricerca

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine.
it: Parole chiave che i visitatori hanno inserito nel motore di ricerca.

en: Known User
it: Utente noto

en: Known Users
it: Utenti  noti

en: Known Visitor
it: Visitatore noto

en: Known visitors
it: Visitatori noti

en: Language Code
it: Codice Lingua

en: Last 30 minutes
it: Ultimi 30 minuti

en: Last 5 minutes
it: Ultimi 5 minuti

en: Last 60 Days
it: Ultimi 60 giorni

en: Last 7 Days
it: Ultimi 7 giorni

en: Last 90 Days
it: Ultimi 90 giorni

en: Limit Results
it: Limite risultati

en: Live Stream
it: Aggiornamento in diretta

en: Local search results page
it: Ricerca locale

en: Longest Post (ID)
it: ID del post pi&ugrave; lungo

en: Longest visit
it: Visita più lunga

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Menu Position
it: Posizione Menu

en: Miscellaneous
it: Altre impostazioni

en: Mobile Device
it: Dispositivo mobile

en: Monitor Admin Pages
it: Traccia pagine admin

en: Month
it: Mese

en: Monthly %s
it: %s al mese

en: More than 10 minutes
it: Più di 10 minuti

en: New Visitors Rate
it: % Nuovi visitatori

en: New visitors
it: Nuovi visitatori

en: Next clean-up on
it: Prossima pulizia il

en: No Panic Button
it: Niente Panico

en: No data to display
it: Nessun dato da visualizzare

en: No visits
it: Nessuna visita

en: Number Format
it: Formato dei numeri

en: Number of single-page visits to your site over the selected period.
it: Questo campo identifica il numero di visite di una sola pagina nel periodo selezionato.

en: OS Code
it: Codice SO

en: Oldest pageview
it: Visita più vecchia

en: Open this URL in a new window
it: Apri questo indirizzo in una nuova finestra

en: Open this outbound link in a new window
it: Apri questo indirizzo in una nuova finestra

en: Open this referrer in a new window
it: Apri questa pagina in una nuova finestra

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Order Direction
it: Ordinamento

en: Originating IP
it: IP originante

en: Other Humans
it: Altri visitatori umani

en: Outbound Link
it: Link in uscita

en: Overview
it: Panoramica

en: Pages per visit
it: Pagine per visita

en: Pageview
it: Accesso

en: Pageview Attributes
it: Attributi visita

en: Pageviews
it: Accessi

en: Pageviews (chart)
it: Accessi (grafico)

en: Pageviews in the last 365 days
it: Accessi negli ultimi 365 giorni

en: Percentage of single-page visits, i.e. visits in which the person left your site from the entrance page.
it: Percentuale di visite di una sola pagina, ovvero visite in cui la persona ha lasciato il sito dopo aver visto la pagina su cui è arrivata.

en: Permalinks
it: Permalink

en: Permissions
it: Permessi

en: Pingbacks
it: Pingback

en: Please refer to this <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">language culture page</a> (first column) for more information
it: Per ulteriori informazioni, fai riferimento a questa <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">pagina su linguaggi e culture</a> (prima colonna)

en: Post Author
it: Autore articolo

en: Post Category ID
it: ID Categoria

en: Profiling
it: Profili

en: Rankings
it: Posizionamenti

en: Read access: username not found
it: Accesso ai rapporti: nome utente non valido

en: Recent Bounce Pages
it: Pagine di rimbalzo

en: Recent Browsers
it: Browser recenti

en: Recent Categories
it: Categorie recenti

en: Recent Countries
it: Paesi recenti

en: Recent Downloads
it: Download recenti

en: Recent Events
it: Eventi Recenti

en: Recent Feeds
it: Feed recenti

en: Recent Internal Searches
it: Ricerche interne

en: Recent Languages
it: Lingue recenti

en: Recent Operating Systems
it: Sistemi operativi recenti

en: Recent Outbound Links
it: Link in uscita

en: Recent Pages Not Found
it: Pagine non trovate recenti

en: Recent Posts
it: Articoli recenti

en: Recent Screen Resolutions
it: Risoluzioni recenti

en: Recent Search Terms
it: Parole chiave recenti

en: Recent Users
it: Utenti Recenti

en: Referer
it: Riferimento

en: Referrer
it: Riferimento

en: Referring Sites
it: Domini sorgente

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh in
it: Aggiornamento in

en: Remove filter for
it: Rimuovi il filtro per

en: Reports
it: Rapporti

en: Reset All
it: Rimuovi tutti

en: Reset Filters
it: Rimuovi filtri

en: Reset Reports
it: Reimposta viste

en: Resource Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Resource ID
it: ID del post

en: Restrict Authors
it: Limita autori

en: Results %s - %s of %s
it: Risultati %s - %s di %s

en: Retain data for
it: Preserva log per

en: Rows to Display
it: Righe da visualizzare

en: SERP Position
it: SERP

en: Save Changes
it: Salva

en: Save DB Space
it: Salva spazio nel DB

en: Screen Resolution
it: Risoluzione schermo

en: Search Engine
it: Motore di ricerca

en: Search Terms
it: Parole chiave

en: Search for
it: Ricerca per

en: Server-side
it: Lato server

en: Session Duration
it: Durata della sessione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show Display Name
it: Mostra nome completo

en: Show Titles
it: Mostra titoli

en: Show User Agent
it: Mostra user agent

en: Show on screen
it: Scegli cosa visualizzare

en: Side Menu
it: Navigazione laterale

en: Source
it: Sorgente

en: Spy View
it: Spioncino

en: Start From
it: A partire da

en: Summary
it: Panoramica

en: Syndication Reader
it: Lettore RSS

en: Take a sneak peek at what human visitors are doing on your website.
it: Dai un'occhiata a cosa fanno i visitatori sul tuo sito.

en: There was an error updating the following options:
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle seguente impostazioni:

en: This Year So Far
it: Anno Corrente

en: Today
it: Oggi

en: Top Authors
it: Classifica autori

en: Top Browser Families
it: Famiglie di Browser

en: Top Browsers
it: Classifica browser

en: Top Categories
it: Classifica categorie

en: Top Countries
it: Classifica Paesi

en: Top Feeds
it: Classifica parole chiave

en: Top Internal Searches
it: Classifica ricerche interne

en: Top Known Visitors
it: Classifica visitatori

en: Top Landing Pages
it: Classifica pagine d'ingresso

en: Top Language Families
it: Famiglie linguistiche

en: Top Languages
it: Classifica lingue

en: Top OS Families
it: Famiglie di sistemi operativi

en: Top Operating Systems
it: Classifica sistemi operativi

en: Top Pages
it: Classifica pagine

en: Top Pages Not Found
it: Classifica Pagine non trovate

en: Top Posts
it: Classifica articoli

en: Top Referring Search Engines
it: Classifica motori di ricerca

en: Top Screen Resolutions
it: Classifica risoluzioni

en: Top Search Terms
it: Parole chiave popolari

en: Top Service Providers
it: Classifica provider

en: Top Tags
it: Classifica Tag

en: Top Traffic Sources
it: Sorgenti di traffico

en: Top Users
it: Classifica Utenti

en: Total Pageviews
it: Accessi totali

en: Track Outbound Clicks
it: Traccia link in uscita

en: Track Registered Users
it: Traccia utenti

en: Trackbacks
it: Trackback

en: Tracker
it: Sistema di tracciamento

en: Tracking Active
it: Tracciamento attivo

en: Tracking Browser Caps
it: Traccia Capacità Browser

en: Tracking Mode
it: Tipo Tracciamento

en: Traffic Sources
it: Sorgenti di traffico

en: Traffic Sources (chart)
it: Sorgenti di traffico (grafico)

en: URL accessed on your site
it: URL acceduta sul sito

en: Unique IP
it: IP unico

en: Unique IPs
it: IP unici

en: Unique Landing Pages
it: Pagine d'ingresso uniche

en: Unique Referrers
it: Sorgenti uniche

en: Use your mouse wheel to zoom in and out
it: Usa la rotellina del mouse per ingrandire o rimpicciolire

en: User Agent
it: Browser

en: User Agents
it: Browser

en: User agent (Firefox, Chrome, ...)
it: programma usato per visualizzare il sito (Firefox, Chrome, ...)

en: Views
it: Viste

en: Visit Duration
it: Durata delle visite

en: Visit ID
it: ID Visita

en: Visit with keywords
it: Visita con parole chiave

en: Visitor's Name
it: Nome del visitatore

en: Visitor's public IP address
it: indirizzo pubblico del visitatore

en: Visitors
it: Visitatori

en: Visitors and Known Users
it: Visitatori ed utenti  noti

en: Visitors' names according to the cookie set by Wordpress after they leave a comment
it: Nome del visitatore come impostato da Wordpress durante l'inserimento di un commento

en: Visits
it: Visite

en: WARNING: a misconfigured setting and/or server environment is preventing WP SlimStat from properly tracking your visitors. Please <a target="_blank" href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/faq/">check the FAQs</a> for more information.
it: ATTENZIONE: un errore di configurazione o problemi sul server stanno impedendo a WP SlimStat di tracciare correttamente i tuoi visitatori. Per favore, <a target="_blank" href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/faq/">leggi le FAQ</a> per ulteriori informazioni.

en: When visitors leave a comment on your blog, WordPress assigns them a cookie. WP SlimStat leverages this information to identify returning visitors. Please note that visitors also include registered users.
it: Quando i lettori lasciano un commento, Wordpress assegna loro dei cookie memorizzati sui loro computer. WP SlimStat sfrutta queste informazioni per identificare i visitatori noti.

en: While zooming in, drag the chart to move to a different area
it: Mentre ingrandisci, trascina il grafico per spostarti

en: Whitelist
it: Lista bianca

en: WordPress Integration
it: Integrazione con WordPress

en: World Map
it: Mappa

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Si

en: Yes, you can! Create and view your personalized analytics for WP SlimStat. Just write a new plugin that retrieves the desired information from the database and then hook it to the action <code>wp_slimstat_custom_report</code>. For more information, visit my <a href="http://wordpress.org/tags/wp-slimstat?forum_id=10" target="_blank">support forum</a>.
it: Si, si può! Creare e vedere le proprie statistiche personalizzate per WP SlimStat. Per far questo, ti basta scrivere un nuovo plugin che preleva le informazioni desiderate dal database, per poi agganciarlo al codice <code>wp_slimstat_custom_report</code>. Per ulteriori informazioni, visita il <a href="http://wordpress.org/tags/wp-slimstat?forum_id=10" target="_blank">forum di supporto</a>.

en: Yesterday
it: Ieri

en: Your WP SlimStat tables have been successfully converted to InnoDB.
it: Le tabelle di WP SlimStat sono state convertite ad InnoDB.

en: Your Website
it: Il tuo sito

en: Your report here
it: Le tue statistiche qui

en: Your reports were successfully restored to their default arrangement.
it: I rapporti sono stati ripristinati con successo.

en: acrobat
it: Acrobat

en: aix
it: Aix

en: amiga
it: Amiga

en: android
it: Android

en: author associated to that post/page when the resource was accessed
it: autore associato al post quando la risorsa &egrave; stata acceduta

en: beos
it: BeOS

en: blackberry os
it: BlackBerry

en: c-
it: Sconosciuto

en: c-ad
it: Principato di Andorra

en: c-ae
it: Emirati Arabi

en: c-af
it: Afghanistan

en: c-ag
it: Antigua e Barbuda

en: c-ai
it: Anguilla

en: c-al
it: Albania

en: c-am
it: Armenia

en: c-ao
it: Angola

en: c-ar
it: Argentina

en: c-at
it: Austria

en: c-au
it: Australia

en: c-aw
it: Aruba

en: c-ax
it: Isole Aland

en: c-az
it: Azerbaidjan

en: c-ba
it: Bosnia-Erzegovina

en: c-bb
it: Barbados

en: c-bd
it: Bangladesh

en: c-be
it: Belgio

en: c-bf
it: Burkina Faso

en: c-bg
it: Bulgaria

en: c-bh
it: Bahrain

en: c-bi
it: Burundi

en: c-bj
it: Benin

en: c-bm
it: Bermuda

en: c-bn
it: Brunei

en: c-bo
it: Bolivia

en: c-br
it: Brasile

en: c-bs
it: Bahamas

en: c-bt
it: Bhutan

en: c-bw
it: Botswana

en: c-by
it: Belarus

en: c-bz
it: Belize

en: c-ca
it: Canada

en: c-cd
it: Repubblica del Congo

en: c-cf
it: Repubblica Centro-africana

en: c-cg
it: Congo

en: c-ch
it: Svizzera

en: c-ci
it: Costa d'avorio

en: c-cl
it: Cile

en: c-cm
it: Camerun

en: c-cn
it: Cina

en: c-co
it: Colombia

en: c-cr
it: Costa Rica

en: c-cu
it: Cuba

en: c-cv
it: Capo Verde

en: c-cy
it: Cipro

en: c-cz
it: Repubblica Ceca

en: c-de
it: Germania

en: c-dj
it: Gibbuti

en: c-dk
it: Danimarca

en: c-dm
it: Dominica

en: c-do
it: Repubblica Dominicana

en: c-dz
it: Algeria

en: c-ec
it: Ecuador

en: c-ee
it: Estonia

en: c-eg
it: Egitto

en: c-eh
it: Sahara Occ

en: c-er
it: Eritrea

en: c-es
it: Spagna

en: c-et
it: Etiopia

en: c-eu
it: Europa

en: c-fi
it: Finlandia

en: c-fj
it: Fiji

en: c-fk
it: Isole Falkland

en: c-fo
it: Isole Faroe

en: c-fr
it: Francia

en: c-ga
it: Gabon

en: c-gb
it: Gran Bretagna

en: c-gd
it: Grenada

en: c-ge
it: Georgia

en: c-gf
it: Guyana francese

en: c-gg
it: Guernsey

en: c-gh
it: Ghana

en: c-gl
it: Groenlandia

en: c-gm
it: Gambia

en: c-gn
it: Guinea

en: c-gp
it: Guadalupe

en: c-gq
it: Guinea equatoriale

en: c-gr
it: Grecia

en: c-gs
it: S. Georgia e S. Sandwich

en: c-gt
it: Guatemala

en: c-gw
it: Guinea Bissau

en: c-gy
it: Guyana

en: c-hk
it: Hong Kong

en: c-hn
it: Honduras

en: c-hr
it: Croazia

en: c-ht
it: Haiti

en: c-hu
it: Ungheria

en: c-id
it: Indonesia

en: c-ie
it: Irlanda

en: c-il
it: Israele

en: c-im
it: Isola di Man

en: c-in
it: India

en: c-iq
it: Iraq

en: c-ir
it: Iran

en: c-is
it: Islanda

en: c-it
it: Italia

en: c-je
it: Jersey

en: c-jm
it: Giamaica

en: c-jo
it: Giordania

en: c-jp
it: Giappone

en: c-ke
it: Kenia

en: c-kg
it: Kyrgyzstan

en: c-kh
it: Cambodiaf

en: c-km
it: Comore

en: c-kn
it: Saint Kitts e Nevis Anguilla

en: c-kp
it: Corea del Nord

en: c-kr
it: Corea del Sud

en: c-kv
it: Kossovo

en: c-kw
it: Kuwait

en: c-ky
it: Isole Cayman

en: c-kz
it: Kazakistan

en: c-la
it: Laos

en: c-lb
it: Libano

en: c-lc
it: Santa Lucia

en: c-li
it: Liechtenstein

en: c-lk
it: Sri Lanka

en: c-lr
it: Liberia

en: c-ls
it: Lesotho

en: c-lt
it: Lituania

en: c-lu
it: Lussemburgo

en: c-lv
it: Latvia

en: c-ly
it: Libia

en: c-ma
it: Marocco

en: c-md
it: Moldavia

en: c-me
it: Montenegro

en: c-mf
it: San Martino

en: c-mg
it: Madagascar

en: c-mk
it: Macedonia

en: c-ml
it: Mali

en: c-mm
it: Birmania

en: c-mn
it: Mongolia

en: c-mq
it: Martinica

en: c-mr
it: Mauritania

en: c-ms
it: Montserrat

en: c-mt
it: Malta

en: c-mu
it: Mauritius

en: c-mv
it: Maldive

en: c-mw
it: Malawi

en: c-mx
it: Messico

en: c-my
it: Malesia

en: c-mz
it: Mozambico

en: c-na
it: Namibia

en: c-nc
it: Nuova Caledonia

en: c-ne
it: Nigeria

en: c-ng
it: Nigeria

en: c-ni
it: Nicaragua

en: c-nl
it: Olanda

en: c-no
it: Norvegia

en: c-np
it: Nepal

en: c-nr
it: Nauru

en: c-nz
it: Nuova Zelanda

en: c-om
it: Oman

en: c-pa
it: Panama

en: c-pe
it: Peru

en: c-pg
it: Papua Nuova Guinea

en: c-ph
it: Filippine

en: c-pk
it: Pakistan

en: c-pl
it: Polonia

en: c-pr
it: Porto Rico

en: c-ps
it: Stato della Palestina

en: c-pt
it: Portogallo

en: c-pw
it: Palau

en: c-py
it: Paraguay

en: c-qa
it: Qatar

en: c-re
it: Reunion

en: c-ro
it: Romania

en: c-rs
it: Serbia

en: c-ru
it: Russia

en: c-rw
it: Ruanda

en: c-sa
it: Arabia Saudita

en: c-sb
it: Isole Salomone

en: c-sc
it: Seychelles

en: c-sd
it: Sudan

en: c-se
it: Svezia

en: c-sg
it: Singapore

en: c-si
it: Slovenia

en: c-sj
it: Svalbard and Jan Mayen

en: c-sk
it: Slovacchia

en: c-sl
it: Sierra Leone

en: c-sn
it: Senegal

en: c-so
it: Somalia

en: c-sr
it: Suriname

en: c-ss
it: Sud Sudan

en: c-st
it: Sao Tome

en: c-sv
it: El Salvador

en: c-sy
it: Siria

en: c-sz
it: Swaziland

en: c-tc
it: Isole Caicos

en: c-td
it: Chad

en: c-tg
it: Togo

en: c-th
it: Tailandia

en: c-tj
it: Tadjikistan

en: c-tl
it: Timor-Leste

en: c-tm
it: Turkmenistan

en: c-tn
it: Tunisia

en: c-to
it: Tonga

en: c-tr
it: Turchia

en: c-tt
it: Trinidad e Tobago

en: c-tw
it: Taiwan

en: c-tz
it: Tanzania

en: c-ua
it: Ucraina

en: c-ug
it: Uganda

en: c-us
it: Stati Uniti

en: c-uy
it: Uruguay

en: c-uz
it: Uzbekistan

en: c-vc
it: Saint Vincent e Grenadines

en: c-ve
it: Venezuela

en: c-vg
it: Isole Vergini (GB)

en: c-vi
it: Isole Vergini (USA)

en: c-vn
it: Vietnam

en: c-vu
it: Vanuatu

en: c-ws
it: Samoa

en: c-xx
it: Sconosciuto

en: c-xy
it: IP  Locale

en: c-ye
it: Yemen

en: c-za
it: Sud Africa

en: c-zm
it: Zambia

en: c-zw
it: Zimbabwe

en: contains
it: contiene

en: cygwin
it: Cyg Win

en: days
it: giorni

en: debian
it: Debian Linux

en: digital unix
it: Digital Unix

en: director
it: Director

en: does not contain
it: non contiene

en: does not match
it: non soddisfa

en: ends with
it: finisce per

en: equals
it: è uguale a

en: flash
it: Flash

en: freebsd
it: Free BSD

en: generally used in conjunction with <em>is not empty</em>, identifies human visitors
it: generalmente usato con l'operatore <em>non &egrave; vuoto</em>, identifica i visitatori umani

en: hits
it: visite

en: hp-ux
it: HP Unix

en: ios
it: iOS

en: iphone osx
it: iPhone

en: irix
it: Unix Irix

en: is empty
it: è vuoto

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is less than
it: è minore di

en: is not empty
it: non è vuoto

en: is not equal to
it: è diverso da

en: java
it: Mobile Device - Java

en: l-
it: Sconosciuto

en: l-af
it: Afrikaans

en: l-af-za
it: Afrikaans (Sud Africa)

en: l-ar
it: Arabo

en: l-ar-ae
it: Arabo/Emirati

en: l-ar-bh
it: Arabo/Bahrain

en: l-ar-dz
it: Arabo/Algeria

en: l-ar-eg
it: Arabo/Egitto

en: l-ar-iq
it: Arabo/Iraq

en: l-ar-jo
it: Arabo/Giordania

en: l-ar-kw
it: Arabo/Kuwait

en: l-ar-lb
it: Arabo/Libano

en: l-ar-ly
it: Arabo/Libia

en: l-ar-ma
it: Arabo/Marocco

en: l-ar-om
it: Arabo/Oman

en: l-ar-qa
it: Arabo/Qatar

en: l-ar-sa
it: Arabo

en: l-ar-sy
it: Arabo/Siria

en: l-ar-tn
it: Arabo/Tunisia

en: l-ar-ye
it: Arabo/Yemen

en: l-az
it: Azeri

en: l-az-az
it: Russo (Azerbaijan)

en: l-be
it: Bielorusso

en: l-be-by
it: Bielorusso

en: l-bg
it: Bulgaro

en: l-bs-ba
it: Bosniaco (Bosnia)

en: l-ca
it: Catalano

en: l-cs
it: Ceco

en: l-cy
it: Gallese

en: l-cy-gb
it: Gallese (Regno Unito)

en: l-da
it: Danese

en: l-da-dk
it: Danese

en: l-de
it: Tedesco

en: l-de-at
it: Tedesco/Austria

en: l-de-ch
it: Tedesco/Svizzera

en: l-de-de
it: Tedesco/Germania

en: l-de-li
it: Tedesco/Liechtenstein

en: l-de-lu
it: Tedesco/Lussemburgo

en: l-dv
it: Divehi

en: l-dv-mv
it: Divehi (Maldive)

en: l-el
it: Greco

en: l-el-gr
it: Greco

en: l-empty
it: Sconosciuto

en: l-en
it: Inglese

en: l-en-au
it: Inglese/Australia

en: l-en-bz
it: Belize/Inglese

en: l-en-ca
it: Inglese/Canada

en: l-en-gb
it: Inglese/Inghilterra

en: l-en-ie
it: Inglese/Irlanda

en: l-en-jm
it: Inglese/Giamaica

en: l-en-nz
it: Inglese/Nuova Zelanda

en: l-en-tt
it: Trinidad/Inglese

en: l-en-us
it: Inglese/Stati Uniti

en: l-en-za
it: Inglese/Sud Africa

en: l-eo
it: Esperanto

en: l-es
it: Spagnolo

en: l-es-ar
it: Spagnolo/Argentina

en: l-es-bo
it: Spagnolo/Bolivia

en: l-es-cl
it: Spagnolo/Cile

en: l-es-co
it: Spagnolo/Colombia

en: l-es-cr
it: Spagnolo/Costa Rica

en: l-es-do
it: Spagnolo

en: l-es-ec
it: Spagnolo/Equador

en: l-es-es
it: Spagnolo/Spagna

en: l-es-gt
it: Spagnolo/Guatemala

en: l-es-hn
it: Spagnolo/Honduras

en: l-es-mx
it: Spagnolo/Messico

en: l-es-ni
it: Spagnolo/Nicaragua

en: l-es-pa
it: Spagnolo/Panama

en: l-es-pe
it: Spagnolo/Peru

en: l-es-pr
it: Spagnolo/Porto Rico

en: l-es-py
it: Spagnolo/Paraguay

en: l-es-sv
it: Spagnolo/El salvador

en: l-es-uy
it: Spagnolo/Uruguay

en: l-es-ve
it: Spagnolo/Venezuela

en: l-et
it: Estone

en: l-eu
it: Basco

en: l-fa
it: Farsi

en: l-fi
it: Finlandese

en: l-fo
it: Faeroer

en: l-fr
it: Francese

en: l-fr-be
it: Francese/Belgio

en: l-fr-ca
it: Francese/Canada

en: l-fr-ch
it: Francese/Svizzera

en: l-fr-fr
it: Francese/Francia

en: l-fr-lu
it: Francese/Lussemburgo

en: l-gl
it: Galiziano

en: l-gu
it: Gujarati

en: l-gu-in
it: Gujarati (India)

en: l-he
it: Ebraico

en: l-he-il
it: Ebraico/Israele

en: l-hi
it: Hindi

en: l-hr
it: Croato

en: l-hu
it: Ungherese

en: l-hu-hu
it: Ungherese/Ungheria

en: l-hy
it: Armeno

en: l-hy-am
it: Armeno (Armenia)

en: l-id
it: Indonesiano

en: l-is
it: Islandese

en: l-it
it: Italiano

en: l-it-ch
it: Italiano/Svizzera

en: l-it-it
it: Italiano

en: l-ja
it: Giapponese

en: l-ja-jp
it: Giapponese

en: l-ka
it: Georgiano

en: l-ka-ge
it: Georgiano (Georgia)

en: l-kk
it: Kazako

en: l-kk-kz
it: Kazako (Kirghizistan)

en: l-kn
it: Kannada

en: l-kn-in
it: Kannada (India)

en: l-ko
it: Coreano

en: l-ko-kr
it: Coreano/Corea Sud

en: l-ky
it: Kirghizo

en: l-ky-kg
it: Kirghizo (Kirghizistan)

en: l-lt
it: Lituano

en: l-lv
it: Latviano

en: l-mi
it: Maori

en: l-mi-nz
it: Maori (Nuova Zelanda)

en: l-mk
it: Macedone

en: l-mn
it: Mongolo

en: l-mn-mn
it: Mongolo (Mongolia)

en: l-mr
it: Marathi

en: l-mr-in
it: Marathi (India)

en: l-ms
it: Malese

en: l-mt
it: Maltese

en: l-nb
it: Norvegese

en: l-nb-no
it: Norvegese (Norvegia)

en: l-nl
it: Olandese

en: l-nl-be
it: Olandese/Belgio

en: l-nl-nl
it: Olandese/Olanda

en: l-nn-no
it: Inglese (Norvegia)

en: l-ns
it: Northern Sotho

en: l-ns-za
it: Northern Sotho (Sud Africa)

en: l-pa
it: Punjabi

en: l-pa-in
it: Punjabi (India)

en: l-pl
it: Polacco

en: l-pl-pl
it: Polacco

en: l-ps
it: Pashto

en: l-pt
it: Portoghese

en: l-pt-br
it: Portoghese/Brasile

en: l-pt-pt
it: Portoghese

en: l-qu
it: Quechua

en: l-qu-bo
it: Quechua (Bolivia)

en: l-qu-ec
it: Quechua (Ecuador)

en: l-qu-pe
it: Quechua (Peru)

en: l-ro
it: Rumeno

en: l-ru
it: Russo

en: l-ru-ru
it: Russo/Russia

en: l-sa
it: Sanscrito

en: l-sa-in
it: Sanscrito (India)

en: l-se
it: Sami

en: l-se-fi
it: Sami (Finlandia)

en: l-se-no
it: Sami (Norvegia)

en: l-se-se
it: Sami (Svezia)

en: l-sk
it: Slovacco

en: l-sl
it: Sloveno

en: l-sq
it: Albanese

en: l-sv
it: Svedese

en: l-sv-fi
it: Svedese/Finlandia

en: l-sv-se
it: Svedese/Svezia

en: l-sw
it: Swahili

en: l-sw-ke
it: Swahili (Kenia)

en: l-ta
it: Tamil

en: l-ta-in
it: Tamil (India)

en: l-te
it: Telugu

en: l-te-in
it: Telugu (India)

en: l-th
it: Thai

en: l-th-th
it: Thai

en: l-tl
it: Tagalog

en: l-tl-ph
it: Tagalog (Filippine)

en: l-tn
it: Tswana

en: l-tr
it: Turco

en: l-tr-tr
it: Turco

en: l-ts
it: Tsonga

en: l-tt
it: Tatar

en: l-tt-ru
it: Tatar (Russia)

en: l-uk
it: Ucraino

en: l-ur
it: Urdu

en: l-uz
it: Uzbeco

en: l-uz-uz
it: Uzbeco (Uzbekistan)

en: l-vi
it: Vietnamita

en: l-vi-vn
it: Vietnamita

en: l-xh
it: Xshosa

en: l-xx
it: Sconosciuto

en: l-zh
it: Cinese

en: l-zh-cn
it: Cinese/Cina

en: l-zh-hk
it: Cinese/Hong Kong

en: l-zh-sg
it: Cinese/Singapore

en: l-zh-tw
it: Cinese/Taiwan

en: l-zu
it: Zulu

en: linux
it: Linux

en: mac
it: Mac generico

en: mac68k
it: Mac 68k

en: macosx
it: Mac OsX

en: macppc
it: Mac PPC

en: matches
it: soddisfa

en: mediaplayer
it: Media Player

en: netbsd
it: Net BSD

en: openbsd
it: Open BSD

en: openvms
it: Open VMS

en: os/2
it: OS/2

en: p-and
it: Android

en: p-bla
it: BlackBerry

en: p-chr
it: ChromeOS

en: p-fre
it: FreeBSD

en: p-ios
it: iOS

en: p-jav
it: Java

en: p-lin
it: Linux

en: p-mac
it: Apple

en: p-sym
it: Symbian

en: p-unk
it: Sconosciuto

en: p-win
it: Windows

en: palm
it: Palm OS

en: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home; please refer to the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags">Conditional Tags</a> manual page for more information
it: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home; per ulteriori informazioni, visita la pagina dei <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags">Conditional Tag</a> del Codex

en: powertv
it: Power TV

en: quicktime
it: Quicktime

en: real
it: Real Player

en: records
it: righe

en: records deleted from your database.
it: righe cancellate dal database.

en: risc os
it: Risc OS

en: seconds
it: secondi

en: silverlight
it: Silverlight

en: solaris
it: Solaris

en: sounds like
it: assomiglia a

en: starts with
it: inizia con

en: sunos
it: Sun OS

en: switch to InnoDB
it: passa a InnoDB

en: symbianos
it: Symbian OS

en: unix
it: Unix

en: unknown
it: Sconosciuto

en: user agent version (9.0, 11, ...)
it: versione del browser (9.0, 11, ...)

en: viewport width and height (1024x768, 800x600, ...)
it: dimensioni della finestra del browser (1024x768, 800x600, ...)

en: visitor's originating IP address, if available
it: indirizzo IP privato del visitatore, se disponibile

en: visitor's screen's color depth (8, 16, 24, ...)
it: profondit&agrave; di colore dello schermo (8, 16, 24, ...)

en: wap
it: Mobile Device

en: webos
it: WebOS

en: what CSS standard was supported by that browser (1, 2, 3 and other integer values)
it: standard CSS supportato dal browser di quell'utente (1, 2, 3 ed altri valori interi)

en: win16
it: Windows generico

en: win2000
it: Windows 2000

en: win2003
it: Windows 2003

en: win31
it: Windows 3.1

en: win32
it: Windows generico

en: win7
it: Windows 7

en: win8
it: Windows 8

en: win8.1
it: Windows 8.1

en: win95
it: Windows 95

en: win98
it: Windows 98

en: wince
it: Windows CE

en: winme
it: Windows ME

en: winnt
it: Windows NT

en: winphone7
it: Windows Phone

en: winvista
it: Windows Vista

en: winxp
it: Windows XP

en: wyderos
it: Wyder OS

en: xx
it: Sconosciuto
