WP SlimStat - en to fr_FR translation catalogue (859 entries)

en: Activity Log
fr_FR: Statistiques de fréquentation

en: Overview
fr_FR: Vue générale

en: Visitors
fr_FR: Visiteurs

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Traffic Sources
fr_FR: Sources de trafic

en: World Map
fr_FR: Carte du monde

en: Custom Reports
fr_FR: Rapports personnalisés

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Pageviews in the last 365 days
fr_FR: Pages durant les 365 derniers jours

en: Show on screen
fr_FR: Montrer à l'écran

en: There was an error updating the following options:
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de la mise à jour des options suivantes:

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: WARNING: a misconfigured setting and/or server environment is preventing WP SlimStat from properly tracking your visitors. Please <a target="_blank" href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/faq/">check the FAQs</a> for more information.
fr_FR: ATTENTION: une erreur de configuration et/ou de l'environnement du serveur peut empêcher WP SlimStat de suivre correctement vos visiteurs. Veuillez consulter <a target="_blank" href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-slimstat/faq/">les FAQ</a> pour plus d'informations.

en: Definitions
fr_FR: Définitions

en: Pageview
fr_FR: Page vue

en: A request to load a single HTML file ("page"). This should be contrasted with a "hit", which refers to a request for any file from a web server. WP SlimStat logs a pageview each time the tracking code is executed
fr_FR: Une demande de chargement d'un simple fichier HTML ("une page"). À distinguer d'un "hit", qui se réfère à une requête d'un quelconque fichier d'un serveur Web. WP SlimStat enregistre une page vue chaque fois que le code de traçage est exécuté

en: (Human) Visit
fr_FR: Visiteurs humains

en: A period of interaction between a visitor's browser and your website, ending when the browser is closed or when the user has been inactive on that site for 30 minutes
fr_FR: Une période d'interaction entre le navigateur d'un visiteur et votre site Web se terminant lorsque le navigateur est fermé ou lorsque l'utilisateur est inactif sur ce site depuis 30 minutes

en: Known Visitor
fr_FR: Visiteurs connus

en: Any user who has left a comment on your blog, and is thus identified by Wordpress as a returning visitor
fr_FR: Un utilisateur qui a laissé un commentaire sur votre blog et est ainsi identifié par Wordpress comme un visiteur qui a déjà visité votre site

en: Unique IP
fr_FR: IP uniques

en: Used to differentiate between multiple requests to download a file from one internet address (IP) and requests originating from many distinct addresses; since this measurement looks only at the internet address a pageview came from, it is useful, but not perfect
fr_FR: Utilisé pour différencier les multiples demandes de téléchargement d'un fichier à partir d'une adresse Internet (IP) et les requêtes provenant de plusieurs adresses distinctes. Comme cette mesure ne regarde que l'adresse Internet de la provenance d'une consultation, elle est utile, mais pas parfaite

en: Originating IP
fr_FR: IP d'origine

en: the originating IP address of a client connecting to a web server through an HTTP proxy or load balancer
fr_FR: l'adresse IP d'origine d'un client qui se connecte à un serveur Web via un proxy HTTP ou équilibreur de charge

en: Direct Traffic
fr_FR: Trafic direct

en: All those people showing up to your Web site by typing in the URL of your Web site coming or from a bookmark; some people also call this "default traffic" or "ambient traffic"
fr_FR: Toutes ces personnes se présentant sur votre site Web en tapant l'URL de votre site Web ou qui viennent à partir d'un signet, certaines personnes appellent également cela "trafic par défaut " ou "trafic ambiant "

en: Search Engine
fr_FR: Moteur de recherche

en: Google, Yahoo, MSN, Ask, others; this bucket will include both your organic as well as your paid (PPC/SEM) traffic, so be aware of that
fr_FR: Google, Yahoo, MSN, Ask, et autres; cet item comprendra à la fois votre trafic rémunéré (PPC/SEM) ainsi que votre trafic organique, prenez en note

en: Search Terms
fr_FR: Termes de recherche

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine
fr_FR: Mots-clés utilisés par vos visiteurs pour trouver votre site sur un moteur de recherche

en: Short for search engine results page, the Web page that a search engine returns with the results of its search. The value shown represents your rank (or position) within that list of results
fr_FR: Raccourci pour Search Engine Results Page, la page Web d'où un moteur de recherche renvoie les résultats de sa recherche. La valeur indiquée correspond à votre classement (ou la position) dans la liste des résultats

en: Any program used for accessing a website; this includes browsers, robots, spiders and any other program that was used to retrieve information from the site
fr_FR: Tout programme utilisé pour accéder à un site Web, y compris les navigateurs, robots, spiders et tout autre programme qui a été utilisé pour extraire des informations du site

en: Outbound Link
fr_FR: Lien sortant

en: A link from one domain to another is said to be outbound from its source anchor and inbound to its target. This report lists all the links to other websites followed by your visitors.
fr_FR: Un lien d'un domaine à un autre est dit sortant de sa source et entrant sur sa cible. Ce rapport répertorie tous les liens vers d'autres sites suivis par vos visiteurs.

en: Basic Filters
fr_FR: Filtres de base

en: Browser
fr_FR: Navigateur Web

en: Country Code
fr_FR: Code du pays

en: 2-letter code (us, ru, de, it, ...)
fr_FR: code pays à 2 lettres (us, ru, de, it, ...)

en: Visitor's public IP address
fr_FR:  Adresse IP publique du visiteur

en: Language Code
fr_FR: Code langue

en: Please refer to this <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">language culture page</a> (first column) for more information
fr_FR: S'il vous plait, reférez-vous à <a target="_blank" href="http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ee825488(v=cs.20).aspx">language culture page</a> (première colonne) pour plus d'informations

en: Operating System
fr_FR: Système d'exploitation (OS)

en: Accepts identifiers like win7, win98, macosx, ...; please refer to <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">this manual page</a> for more information
fr_FR: Accepte les identifiants comme win7, win98, macosx, ...; s'il vous plait, référez-vous à <a target="_blank" href="http://php.net/manual/en/function.get-browser.php">cette page de manuel </a> pour plus d'informations

en: Permalink
fr_FR: Permalien

en: URL accessed on your site
fr_FR: URL accessible sur votre site

en: Referer
fr_FR: Référent

en: Complete address of the referrer page
fr_FR: Adresse complète de la page référente

en: Visitor's Name
fr_FR: le nom des visiteurs

en: Visitors' names according to the cookie set by Wordpress after they leave a comment
fr_FR: Les noms des visiteurs selon le cookie enregistré par Wordpress, après avoir laissé un commentaire

en: Advanced Filters
fr_FR: Filtres Avancés

en: Browser Version
fr_FR: Version de navigateur

en: Browser Type
fr_FR: le type de navigateur Web

en: 1 = search engine crawler, 2 = mobile device, 3 = syndication reader, 0 = all others
fr_FR: 1 = moteur de recherche, 2 = appareil mobile, 3 = lecteur de flux (syndication) , 0 = tous les autres

en: Color Depth
fr_FR: Profondeur de couleur

en: visitor's screen's color depth (8, 16, 24, ...)
fr_FR: couleur de la profondeur de l'écran du visiteur (8, 16, 24, ...)

en: CSS Version
fr_FR: Version CSS

en: what CSS standard was supported by that browser (1, 2, 3 and other integer values)
fr_FR: quelle est la norme CSS supportée par ce navigateur (1, 2, 3 et d'autres valeurs entières)

en: Pageview Attributes
fr_FR: l'attribut des Pages Vues

en: this field is set to <em>[pre]</em> if the resource has been accessed through <a target="_blank" href="https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ">Link Prefetching</a> or similar techniques
fr_FR: ce champ est réglé sur  <em>[pre]</em> si la ressource a été consultée par <a target="_blank" href="https://developer.mozilla.org/en/Link_prefetching_FAQ"> préchargement des liens</a> ou d'autres techniques similaires

en: Post Author
fr_FR: l'auteur de l'article

en: author associated to that post/page when the resource was accessed
fr_FR: auteur associé à cet article/page lorsque la ressource est accessible

en: Post Category ID
fr_FR: ID de la catégorie de l'article

en: ID of the category/term associated to the resource, when available
fr_FR: ID de la catégorie/terme associée à la ressource, lorsqu'il y en a

en: visitor's originating IP address, if available
fr_FR: adresse IP d'origine du visiteur, s'il est disponible

en: Resource Content Type
fr_FR: le type de source de contenu

en: post, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, category, date, author, archive, search, feed, home; please refer to the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags">Conditional Tags</a> manual page for more information
fr_FR: article, page, cpt:<em>custom-post-type</em>, attachment, singular, post_type_archive, tag, taxonomy, categorie, date, autheur, archive, recherche, feed, home; rendez-vous sur la page du manuel <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Conditional_Tags">Conditional Tags</a> pour plus d'informations

en: Screen Resolution
fr_FR: la résolution de l'écran

en: viewport width and height (1024x768, 800x600, ...)
fr_FR: résolution de l'écran (1024x768, 800x600, ...)

en: Visit ID
fr_FR: Visites ID

en: generally used in conjunction with <em>is not empty</em>, identifies human visitors
fr_FR: généralement utilisé en conjonction avec <em>n'est pas vide </em>, identifie les visiteurs humains

en: Date Filters
fr_FR: Filtres de dates

en: you can specify the timeframe by entering a number in the <em>interval</em> field; use -1 to indicate <em>to date</em> (i.e., day=1, month=1, year=blank, interval=-1 will set a year-to-date filter)
fr_FR: vous pouvez spécifier le délai en entrant un nombre dans le champ <em>intervalle</em>; utiliser -1 pour indiquer <em> à la date </em> (par ex : jour = 1, mois = 1, année = vide, intervalle = -1 fixera un filtre année à date)

en: SERP Position
fr_FR: Position SERP

en: set the filter to Referer contains cd=N&, where N is the position you are looking for
fr_FR: Réglez le filtre sur Référent contient cd=N&, où N est la position que vous recherchez

en: There was an error retrieving the add-ons list from the server. Please try again later. Error Message:
fr_FR: La liste des add-ons n'a pas pu être récupérée du serveur. Veuillez réessayer plus tard. Message d'erreur :

en: There was an error decoding the add-ons list from the server. Please try again later.
fr_FR: La liste des add-ons n'a pas pu être récupérée du serveur. Veuillez réessayer plus tard.

en: Add-ons extend the functionality of WP SlimStat in many interesting ways. We offer both free and premium (paid) extensions. Each add-on can be installed as a separate plugin, which will receive regular updates via the WordPress Plugins panel. In order to be notified when a new version of a premium add-on is available, please enter the <strong>license key</strong> you received when you purchased it.
fr_FR: Les Add-ons rajoutent de nombreuses fonctionnalités intéressantes à WP Slimstat. Nous proposons une version gratuite et une version premium (payante). Chaque Add-on peut être installé séparément comme plugin et être mis à jour régulièrement via le panneau de gestion des plugins Wordpress. Afin d'être averti d'une nouvelle version premium, veuillez entrer le <strong>code de licence<strong> que vous avez reçu à l'achat.

en: General
fr_FR: Général

en: Views
fr_FR: Vues

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Tracker
fr_FR: Traçage

en: Enable Tracking
fr_FR: Activer le traçage

en: Monitor Admin Pages
fr_FR: Tracer les pages Administrateur

en: Enable this option to track your users' activity within the admin.
fr_FR: Activez cette option pour suivre l'activité de vos utilisateurs dans l'admin.

en: Enable Spy Mode
fr_FR: Activer le mode espion

en: Collect information about screen resolutions, outbound links, downloads, etc. If Tracking Mode is set to Javascript, this data will be tracked regardless of which value you set for this option.
fr_FR: Collecte des données sur les résolutions d'écran, les liens sortants, les téléchargements et autres informations pertinentes. Si le mode Javascript est activé, ces informations seront suivies indépendamment de la valeur définie pour cette option.

en: Tracking Mode
fr_FR: Mode traçage

en: Select <strong>Javascript</strong> if you are using a caching plugin (W3 Total Cache, WP SuperCache, HyperCache, etc). WP SlimStat will behave pretty much like Google Analytics, and visitors whose browser does not support Javascript will be ignored. A nice side effect is that <strong>most spammers, search engines and other crawlers</strong> will not be tracked.
fr_FR: Activez cette fonction si vous utilisez un plugin de mise en cache (W3 Total Cache et autres). WP SlimStat va se comporter un peu comme Google Analytics, et les visiteurs dont le navigateur ne supporte pas le Javascript seront ignorés. En outre, <strong>la plupart</strong> des spammeurs, moteurs de recherche et autres robots ne seront pas suivis.

en: Javascript
fr_FR: Mode Javascript

en: Server-side
fr_FR: Côté serveur

en: WordPress Integration
fr_FR: Intégration WordPress

en: Menu Position
fr_FR: Position du Menu

en: Choose between a standalone admin menu for WP SlimStat or a drop down in the admin bar (if visible).
fr_FR: Choisir entre un menu d'administration dans la barre latérale de WordPress ou un menu déroulant dans la barre supérieure (si elle est affichée).

en: Side Menu
fr_FR: Menu latéral

en: Admin Bar
fr_FR: Barre d'Administration

en: Add Stats to Posts
fr_FR: Etendre les Stats aux articles

en: Add a new column to the Edit Posts screen, with the number of hits per post.
fr_FR: Ajoute une colonne à l'écran d'édition des articles, en indiquant le nombre de visites par article (peut ralentir le rendu des pages).

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Retain data for
fr_FR: Conserver les données pour

en: Delete log entries older than the number of days specified here above. Enter <strong>0</strong> (number zero) if you want to preserve your data regardless of its age.
fr_FR: Supprimer les données de log plus anciennes que le nombre de jours indiqués ci-dessus. Entrer <strong>0</strong> (number zero) si vous souhaitez conserver toutes vos données sans limites de durée.

en: Next clean-up on
fr_FR: Prochain nettoyage le

en: Entries logged on or before %s will be permanently deleted.
fr_FR: Les données enregistrées le ou avant le %s seront définitivement supprimées.

en: days
fr_FR: jours

en: Data and Formats
fr_FR: Données et Formats

en: Convert IP Addresses
fr_FR: Convertir les adresses IP

en: Display provider names instead of IP addresses.
fr_FR: Afficher le nom du fournisseur d'accès au lieu de l'adresse IP.

en: Number Format
fr_FR: Format des nombres

en: Choose the number format you want to use for your reports, European or American.
fr_FR: Choisissez le format numérique que vous souhaitez utiliser, européen ou américain.

en: Show Display Name
fr_FR: Voir Nom d'affichage

en: By default, users are listed by their usernames. Use this option to visualize their display names instead.
fr_FR: Par défaut, les utilisateurs sont affichés par Nom d'utilisateur. Utilisez cette option pour basculer au Nom d'affichage.

en: Show User Agent
fr_FR: Voir User Agent

en: Choose if you want to see the browser name or a complete user agent string when hovering on browser icons.
fr_FR: Choisissez si vous voulez voir le nom du navigateur ou une chaîne complete de user agent lorsque vous survolez les icônes du navigateur.

en: Show Titles
fr_FR: Afficher les titres

en: WP SlimStat converts your permalinks into post and page titles. Disable this feature if you need to see the URL in your reports.
fr_FR: WP SlimStat convertit vos permalinks en post et en titres de pages. Désactivez cette fonction si vous souhaitez conserver l'URL dans de vos rapports.

en: Functionality
fr_FR: Fonctionnalité

en: Asynchronous Views
fr_FR: Vues asynchrones

en: Load all the reports dynamically. It makes the reports render faster, but it increases the load on your server.
fr_FR: Utiliser Ajax pour charger dynamiquement les statistiques. Fait apparaitre les rapports plus rapidement, mais consomme plus de ressources sur le serveur.

en: Expand Details
fr_FR: Développez les détails

en: Expand each row's details by default, insted of on mousehover.
fr_FR: Développe les détails de chaque ligne par défaut, plutôt que sur survol de souris.

en: Rows to Display
fr_FR: Colonnes à afficher

en: Specify the number of items in each report.
fr_FR: Spécifier le nombre d'articles dans chacun de vos rapports.

en: Live Stream
fr_FR: Flux en temps réel (Flux live)

en: seconds
fr_FR: secondes

en: Visitors and Known Users
fr_FR: Visiteurs et utilisateurs connus

en: Track Registered Users
fr_FR: Tracer les utilisateurs enregistrés

en: Enable this option to track logged in users.
fr_FR: Activez cette option pour tracer les utilisateurs connectés

en: Blacklist by Username
fr_FR: Liste noire basée sur le nom d'utilisateur

en: List all the usernames you don't want to track, separated by commas. Please be aware that spaces are <em>not</em> ignored and that usernames are case sensitive.
fr_FR: Entrez une liste d'utilisateurs WordPress que vous ne voulez pas suivre, séparés par des virgules. Veuillez noter que les espaces <em>sont </em> pris en compte et que les noms d'utilisateurs sont sensibles à la casse. (min-maj)

en: Blacklist by IP Address
fr_FR: Liste noire par adresse IP

en: Users having at least one of the <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>capabilities</a> listed here below will not be tracked. Capabilities are case-insensitive.
fr_FR: Les utilisateurs ayant au moins une des <a href='http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities' target='_new'>capacités</a> listées ci-dessous ne seront pas suivis. Les capacités sont insensibles à la casse.

en: Ignore Spammers
fr_FR: Ignorer les spammeurs

en: Permalinks
fr_FR: Rermaliens

en: Countries
fr_FR: Pays

en: Country codes (i.e.: <code>en-us, it, es</code>) that you don't want to track, separated by commas.
fr_FR: Listez tous les codes de pays (p. ex.: <code>en-us, it, es </code>) que vous ne voulez pas suivre, séparées par des virgules.

en: Referring Sites
fr_FR: Sites référents

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Enable Privacy Mode
fr_FR: Activer le mode privé

en: Mask your visitors' IP addresses to comply with European Privacy Laws.
fr_FR: Cette option masque l'adresse IP de vos visiteurs afin de se conformer aux lois de confidentialité européennes.

en: Ignore Prefetch Requests
fr_FR: Ignorer les requêtes anticipées

en: Ignore users (username not found)
fr_FR: Utilisateur inconnu (nom d'utilisateur non trouvé)

en: Invalid capability. Please check <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">this page</a> for more information
fr_FR: Capacité invalide. Rendez-vous <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">cette page</a> pour plus d'informations

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Restrict Authors
fr_FR: Restriction Auteurs

en: Enable this option if you want your authours to only see stats related to their own content.
fr_FR: Activez cette option si vous voulez que vos auteurs ne voient que les statistiques relatives à leur propre contenu.

en: Capability
fr_FR: Aptitude

en: Whitelist
fr_FR: Liste blanche

en: List all the users who can edit these options, separated by commas. Please be advised that admins <strong>are not</strong> implicitly allowed, so do not forget to include yourself! Usernames are case sensitive.
fr_FR: Lister tous les utilisateurs qui peuvent modifier ces options, séparés par des virgules. Veuillez noter que les administrateurs <strong>ne sont pas</strong> implicitement autorisés, alors n'oubliez pas, vous même, de vous inscrire! Les noms d'utilisateurs sont sensibles à la casse. (Majuscules-minuscules)

en: Read access: username not found
fr_FR: Accès lecture : username inexistant

en: Invalid minimum capability. Please check <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">this page</a> for more information
fr_FR: Capacité Minimum invalide. Rendez-vous sur <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_new">cette page</a> pour plus d'informations

en: Config access: username not found
fr_FR: Accès configuration : username inexistant

en: Detect Smoothing
fr_FR: Détecter Lissage

en: Track Outbound Clicks
fr_FR: Tracer les liens sortants

en: Track when your visitors click on link to external websites. This option required Spy Mode to be enabled.
fr_FR: Détectez vos visiteurs cliquant sur des liens pointant sur des sites externes. Cette fonctionnalité nécéssite que le Mode Espion soit activé.

en: Session Duration
fr_FR: Durée session

en: Extend Session
fr_FR: Etendre la session

en: Extend the duration of a session each time the user visits a new page.
fr_FR: Prolonger la durée d'une session à chaque fois que l'utilisateur visite une page.

en: Enable CDN
fr_FR: Activer CDN

en: Extensions to Track
fr_FR: Extensions du traçage

en: List all the file extensions that you want to be treated as Downloads. Please note that links pointing to external resources (i.e. PDFs on a different website) are considered Downloads and not Outbound Links (and tracked as such), if their extension matches one of the ones listed here below.
fr_FR: Les extensions de fichiers suivants (valeurs séparées par des virgules pour être répertoriées) seront suivis comme Téléchargements par WP SlimStat. Veuillez noter que les liens pointant vers des ressources externes (par ex. fichiers PDF sur un autre site) sont considérés comme Téléchargements et non comme liens sortants (et suivis en tant que tel), si leur extension correspond à l'une de celles qui sont énumérées ci-dessous.

en: IP Lookup
fr_FR: Recherche d'IP

en: Customize the Geolocation service to be used in the reports.
fr_FR: Personnaliser le service de Géolocalisation à utiliser dans les rapports.

en: Custom CSS
fr_FR: Personnaliser le style CSS

en: Paste here your custom stylesheet to personalize the way your reports look. <a href='http://wordpress.org/plugins/wp-slimstat/faq/' target='_blank'>Check the FAQ</a> for more information on how to use this setting.
fr_FR: Collez ici votre feuille de style, afin de personnaliser la présentation de vos rapports. <a href='http://wordpress.org/plugins/wp-slimstat/faq/' target='_blank'>Consultez les FAQs</a> pour plus d'informations sur la façon d'utiliser cette fonctionnalité.

en: Enable UAN
fr_FR: Activer UAN

en: Send anonymous data about unknown user agents to our server for analysis. This allows us to contribute to the <a href='http://browscap.org/' target='_blank'>BrowsCap opensource project</a>, and improve the accuracy of WP SlimStat's browser detection functionality.
fr_FR: Envoyer des données anonymes concernant les navigateurs inconnus à nos serveurs pour analyse. Cela nous permet de contribuer au <a href='http://browscap.org/' target='_blank'> projet opensource BrowsCap, et d'améliorer la pertinence de la fonctionnalité de WPStats concernant les navigateurs web.

en: Your WP SlimStat tables have been successfully converted to InnoDB.
fr_FR: Vos tables WP SlimStat ont été converties en InnoDB avec succès.

en: records deleted from your database.
fr_FR: enregistrements supprimés de votre base de données.

en: All the records were successfully deleted.
fr_FR: Tous les enregistrements ont bien été supprimés

en: Your reports were successfully restored to their default arrangement.
fr_FR: Vos rapports ont été réinitialisés avec succès dans leur configuration par défaut.

en: Congrats! WP SlimStat is now optimized for <a href="http://www.youtube.com/watch?v=ygE01sOhzz0" target="_blank">ludicrous speed</a>.
fr_FR: Félicitations ! WP SlimStat est à présent optimisé pour <a href="http://www.youtube.com/watch?v=ygE01sOhzz0" target="_blank">ludicrous speed</a>.

en: Indexing has been successfully disabled. Enjoy the extra database space you just gained!
fr_FR: L'indexation a bien été désactivée. Profitez bien de l'espace supplémentaire que vous venez de gagner !

en: Database Information
fr_FR: Informations de base de données

en: Engine
fr_FR: Moteur

en: switch to InnoDB
fr_FR: changer pour InnoDB

en: records
fr_FR: Enregistrements

en: Data Maintenance
fr_FR: Maintenance des données

en: Delete pageviews where
fr_FR: Supprimer les pages où

en: equals
fr_FR: est égal à

en: is not equal to
fr_FR: n'est pas égal à

en: contains
fr_FR: contient

en: does not contain
fr_FR: ne contient pas

en: starts with
fr_FR: commence par

en: ends with
fr_FR: finit par

en: sounds like
fr_FR: ressemble à

en: is greater than
fr_FR: est plus grand que

en: is less than
fr_FR: est plus petit que

en: matches
fr_FR: correspond à

en: does not match
fr_FR: ne correspond pas à

en: is empty
fr_FR: est vide

en: is not empty
fr_FR: n'est pas vide

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Are you sure you want to PERMANENTLY delete these records from your database?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir SUPPRIMER DEFINITIVEMENT ces enregistrement de votre base de données ?

en: Empty Database
fr_FR: Vider la base de données

en: Are you sure you want to PERMANENTLY DELETE ALL the records from your database?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir SUPPRIMER DEFINITIVEMENT TOUS les enregistrement de votre base de données ?

en: Delete All Pageviews
fr_FR: Supprimer toutes les pages vues

en: Erase all the information collected so far by WP SlimStat. This operation <strong>does not</strong> reset your settings.
fr_FR: Effacer les informations collecter par WP Slimstat jusqu'à present. Cette opération <strong>ne réinitialise pas </strong>vos paramétrages.

en: Reset Reports
fr_FR: Réinitialiser les rapports

en: Are you sure you want to restore the default arrangement of your reports?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir réinitialiser vos rapports ?

en: No Panic Button
fr_FR: Pas de panique !

en: Reset the default arrangement of your reports. Helpful when, for some reason, reports disappear from your panels.
fr_FR: Réinitialiser la mise en page par défaut de vos rapports.

en: Improve Performance
fr_FR: Improve la performance

en: Please note that you will need about 30% more DB space to store the extra information required.
fr_FR: Vous aurez besoin d'environ 30% de plus d'espace de base de données pour stocker les informations supplémentaires nécessaires.

en: Save DB Space
fr_FR: Gagner de l'espace sur la taille de votre base de données

en: Please note that by removing table indexes, WP SlimStat's performance will be affected.
fr_FR: Merci de noter qu'en supprimant les indexes, les performances de WP SlimStats seront impactées.

en: Import and Export
fr_FR: Import-Export

en: Import
fr_FR: Importer

en: Are you sure you want to OVERWRITE your current settings?
fr_FR: Etes-vous sûr que vous voulez réinitialiser vos onglets?

en: unknown
fr_FR: Inconnu

en: win8.1
fr_FR: Windows 8.1

en: win8
fr_FR: Windows 8

en: win7
fr_FR: Windows 7

en: winvista
fr_FR: Windows Vista

en: win2003
fr_FR: Windows 2003

en: winxp
fr_FR: Windows XP

en: winnt
fr_FR: Windows NT

en: win2000
fr_FR: Windows 2000

en: winme
fr_FR: Windows ME

en: win98
fr_FR: Windows 98

en: win95
fr_FR: Windows 95

en: win31
fr_FR: Windows 3.1

en: win32
fr_FR: Windows 32-bit

en: win16
fr_FR: Windows 16-bit

en: mac68k
fr_FR: Mac 68K

en: macosx
fr_FR: Mac OS X

en: macppc
fr_FR: Mac PowerPC

en: mac
fr_FR: Mac

en: os/2
fr_FR: IBM OS/2

en: sunos
fr_FR: Sun OS

en: solaris
fr_FR: Solaris

en: unix
fr_FR: UNIX

en: irix
fr_FR: IRIX

en: hp-ux
fr_FR: HP-UX

en: aix
fr_FR: IBM AIX

en: beos
fr_FR: BeOS

en: cygwin
fr_FR: Cygwin

en: digital unix
fr_FR: Digital Unix

en: risc os
fr_FR: Risc OS

en: openvms
fr_FR: openVMS

en: linux
fr_FR: Linux

en: freebsd
fr_FR: freeBSD

en: openbsd
fr_FR: openBSD

en: netbsd
fr_FR: netBSD

en: debian
fr_FR: Debian

en: amiga
fr_FR: Amiga

en: android
fr_FR: Android

en: wyderos
fr_FR: WyderOS

en: iphone osx
fr_FR: iPhone

en: ios
fr_FR: Apple iOS

en: palm
fr_FR: Palm

en: wap
fr_FR: WAP

en: java
fr_FR: Java

en: winphone7
fr_FR: Windows Phone

en: wince
fr_FR: Windows CE

en: symbianos
fr_FR: Symbian OS

en: blackberry os
fr_FR: BlackBerry OS

en: webos
fr_FR: webOS

en: p-and
fr_FR: Android

en: p-bla
fr_FR: BlackBerry

en: p-chr
fr_FR: Chrome OS

en: p-fre
fr_FR: Linux FreeBSD

en: p-ios
fr_FR: Apple iOS

en: p-jav
fr_FR: Java-based OS

en: p-lin
fr_FR: Linux

en: p-mac
fr_FR: Apple

en: p-sym
fr_FR: Symbian OS

en: p-unk
fr_FR: Unknown

en: p-win
fr_FR: Microsoft

en: powertv
fr_FR: PowerTV

en: acrobat
fr_FR: Acrobat Reader

en: director
fr_FR: Macromedia Director

en: flash
fr_FR: Flash

en: mediaplayer
fr_FR: Media Player

en: quicktime
fr_FR: Quicktime

en: real
fr_FR: Real Player

en: silverlight
fr_FR: Silverlight

en: l-af
fr_FR: Afrikaans

en: l-ar
fr_FR: Arabe

en: l-ar-ae
fr_FR: Arabe (Émirats arabes unis)

en: l-ar-bh
fr_FR: Arabe (Bahreïn)

en: l-ar-dz
fr_FR: Arabe (Algérie)

en: l-ar-eg
fr_FR: Arabe (Égypte)

en: l-ar-iq
fr_FR: Arabe (Irak)

en: l-ar-jo
fr_FR: Arabe (Jordanie)

en: l-ar-kw
fr_FR: Arabe (Koweït)

en: l-ar-lb
fr_FR: Arabe (Liban)

en: l-ar-ly
fr_FR: Arabe (Libye)

en: l-ar-ma
fr_FR: Arabe (Maroc)

en: l-ar-om
fr_FR: Arabe (Oman)

en: l-ar-qa
fr_FR: Arabe (Qatar)

en: l-ar-sa
fr_FR: Arabe (Arabie saoudite)

en: l-ar-sy
fr_FR: Arabe (Syrie)

en: l-ar-tn
fr_FR: Arabe (Tunisie)

en: l-ar-ye
fr_FR: Arabe (Yémen)

en: l-az
fr_FR: Azéri

en: l-be
fr_FR: Biélorusse

en: l-be-by
fr_FR: Biélorusse

en: l-bg
fr_FR: Bulgare

en: l-bg-bg
fr_FR: Bulgare

en: l-ca
fr_FR: Catalan; Valencien

en: l-cs
fr_FR: Tchèque

en: l-cs-cz
fr_FR: Tchèque

en: l-cy
fr_FR: Gallois

en: l-da
fr_FR: Danois

en: l-de
fr_FR: Allemand

en: l-de-at
fr_FR: Allemand (Autriche)

en: l-de-ch
fr_FR: Allemand (Suisse)

en: l-de-de
fr_FR: Allemand (Allemagne)

en: l-de-li
fr_FR: Allemand (Liechtenstein)

en: l-de-lu
fr_FR: Allemand (Luxembourg)

en: l-dv
fr_FR: Dhivehi; Divehi; Maldivien

en: l-el
fr_FR: Grec moderne

en: l-el-gr
fr_FR: Grec moderne (Grèce)

en: l-en
fr_FR: Anglais

en: l-en-au
fr_FR: Anglais (Australie)

en: l-en-bz
fr_FR: Anglais (Belize)

en: l-en-ca
fr_FR: Anglais (Canada)

en: l-en-gb
fr_FR: Anglais (Royaume-Uni)

en: l-en-ie
fr_FR: Anglais (Irlande)

en: l-en-jm
fr_FR: Anglais (Jamaïque)

en: l-en-nz
fr_FR: Anglais (Nouvelle-Zélande)

en: l-en-tt
fr_FR: Anglais (Trinité)

en: l-en-us
fr_FR: Anglais (États-Unis)

en: l-en-za
fr_FR: Anglais (Afrique du Sud)

en: l-eo
fr_FR: Espéranto

en: l-es
fr_FR: Espagnol; Castillan

en: l-es-ar
fr_FR: Espagnol (Argentine)

en: l-es-bo
fr_FR: Espagnol (Bolivie)

en: l-es-cl
fr_FR: Espagnol (Chili)

en: l-es-co
fr_FR: Espagnol (Colombie)

en: l-es-cr
fr_FR: Espagnol (Costa Rica)

en: l-es-do
fr_FR: Espagnol (République dominicaine)

en: l-es-ec
fr_FR: Espagnol (Équateur)

en: l-es-es
fr_FR: Espagnol (Espagne)

en: l-es-gt
fr_FR: Espagnol (Guatemala)

en: l-es-hn
fr_FR: Espagnol (Honduras)

en: l-es-mx
fr_FR: Espagnol (Mexique)

en: l-es-ni
fr_FR: Espagnol (Nicaragua)

en: l-es-pa
fr_FR: Espagnol (Panama)

en: l-es-pe
fr_FR: Espagnol (Pérou)

en: l-es-pr
fr_FR: Espagnol (Porto Rico)

en: l-es-py
fr_FR: Espagnol (Paraguay)

en: l-es-sv
fr_FR: Espagnol (El Salvador)

en: l-es-uy
fr_FR: Espagnol (Uruguay)

en: l-es-ve
fr_FR: Espagnol (Venezuela)

en: l-et
fr_FR: Estonien

en: l-eu
fr_FR: Basque

en: l-fa
fr_FR: Persan

en: l-fi
fr_FR: Finnois

en: l-fo
fr_FR: Féringien

en: l-fr
fr_FR: Français

en: l-fr-be
fr_FR: Français (Belgique)

en: l-fr-ca
fr_FR: Français (Canada)

en: l-fr-ch
fr_FR: Français (Suisse)

en: l-fr-fr
fr_FR: Français (France)

en: l-fr-lu
fr_FR: Français (Luxembourg)

en: l-gl
fr_FR: Galicien

en: l-gl-es
fr_FR: Espagnol ; Castillan

en: l-gu
fr_FR: Gujarati

en: l-he
fr_FR: Hébreu

en: l-he-il
fr_FR: Hébreu (Israël)

en: l-hi
fr_FR: Hindi

en: l-hr
fr_FR: Croate

en: l-hu
fr_FR: Hongrois

en: l-hu-hu
fr_FR: Hongrois (Hongrie)

en: l-hy
fr_FR: Arménien

en: l-id
fr_FR: Indonésien

en: l-is
fr_FR: Islandais

en: l-it
fr_FR: Italien

en: l-it-ch
fr_FR: Italien (Suisse)

en: l-it-it
fr_FR: Italien (Italie)

en: l-ja
fr_FR: Japonais

en: l-ja-jp
fr_FR: Japonais

en: l-ka
fr_FR: Géorgien

en: l-kk
fr_FR: Kazakh

en: l-kn
fr_FR: kannada

en: l-ko
fr_FR: Coréen

en: l-ko-kr
fr_FR: Coréen (République de Corée)

en: l-ky
fr_FR: Kirghiz

en: l-lt
fr_FR: Lituanien

en: l-lt-lt
fr_FR: Lituanien

en: l-lv
fr_FR: Letton

en: l-mi
fr_FR: Maori

en: l-mk
fr_FR: Macédonien

en: l-mn
fr_FR: Mongol

en: l-mr
fr_FR: Marathi

en: l-ms
fr_FR: Malais

en: l-mt
fr_FR: Maltais

en: l-nb
fr_FR: Norvégien Bokmål

en: l-nl
fr_FR: Néerlandais; Flamand

en: l-nl-be
fr_FR: Néerlandais (Belgique)

en: l-nl-nl
fr_FR: Néerlandais (Pays-bas)

en: l-pa
fr_FR: Panjabi

en: l-pl
fr_FR: Polonais

en: l-pl-pl
fr_FR: Polonais

en: l-ps
fr_FR: Pachto

en: l-pt
fr_FR: Portugais

en: l-pt-br
fr_FR: Portugais (Brésil)

en: l-pt-pt
fr_FR: Portugais

en: l-qu
fr_FR: Quechua

en: l-ro
fr_FR: Roumain; Moldave

en: l-ro-ro
fr_FR: Roumain

en: l-ru
fr_FR: Russe

en: l-ru-ru
fr_FR: Russe (Fédération de Russie)

en: l-sa
fr_FR: Sanskrit

en: l-se
fr_FR: Same du Nord

en: l-sk
fr_FR: Slovaque

en: l-sl
fr_FR: Slovène

en: l-sq
fr_FR: Albanais

en: l-sv
fr_FR: Suédois

en: l-sv-fi
fr_FR: Suédois (Finlande)

en: l-sv-se
fr_FR: Suédois (Suède)

en: l-sw
fr_FR: Swahili

en: l-ta
fr_FR: Tamoul

en: l-te
fr_FR: Télougou

en: l-th
fr_FR: Thaï

en: l-th-th
fr_FR: Thai

en: l-tl
fr_FR: Tagalog

en: l-tn
fr_FR: Tswana

en: l-tr
fr_FR: Turc

en: l-tr-tr
fr_FR: Turc

en: l-tt
fr_FR: Tatar

en: l-tt-ru
fr_FR: Tatar

en: l-ts
fr_FR: Tsonga

en: l-uk
fr_FR: Ukrainien

en: l-uk-ua
fr_FR: Ukrainien

en: l-ur
fr_FR: Ourdou

en: l-uz
fr_FR: Ouzbek

en: l-vi
fr_FR: Vietnamien

en: l-vi-vn
fr_FR: Vietnamien

en: l-xh
fr_FR: Xhosa

en: l-zh
fr_FR: Chinois

en: l-zh-cn
fr_FR: Chinois (Chine)

en: l-zh-hk
fr_FR: Chinois (Hong Kong)

en: l-zh-sg
fr_FR: Chinois (Singapour)

en: l-zh-tw
fr_FR: Chinois (Taïwan)

en: l-zu
fr_FR: Zoulou

en: l-
fr_FR: Inconnue

en: l-empty
fr_FR: Inconnue

en: l-xx
fr_FR: Inconnue

en: c-xy
fr_FR: Local

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: Last 7 Days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Last 60 Days
fr_FR: 60 derniers jours

en: Last 90 Days
fr_FR: 90 derniers jours

en: Date Range
fr_FR: Intervalle de date

en: Day
fr_FR: Jour

en: Month
fr_FR: Mois

en: Year
fr_FR: Année

en: Reset Filters
fr_FR: Réinitialiser les filtres

en: Your report here
fr_FR: Votre rapport ici

en: Yes, you can! Create and view your personalized analytics for WP SlimStat. Just write a new plugin that retrieves the desired information from the database and then hook it to the action <code>wp_slimstat_custom_report</code>. For more information, visit my <a href="http://wordpress.org/tags/wp-slimstat?forum_id=10" target="_blank">support forum</a>.
fr_FR: Oui, c'est possible! Créer et voir des statistiques personalisées pour WP SlimStat. Pour ce faire, il suffit d'écrire une extension qui extrait de la base de données les informations désirées et les envoie à l'action <code>wp_slimstat_custom_report</code>. Une extension de démonstration est livrée avec le logiciel. Elle montre comme créer des rapports personnalisés en 5 minutes. Vous la trouverez dans le répertoire plugin : <code>wp-slimstat-custom-report-demo.php</code>. Pour plus d'information, visitez mon  <a href="http://lab.duechiacchiere.it/" target="_blank">forum d'aide</a>.

en: Pageviews
fr_FR: Pages vues

en: When visitors leave a comment on your blog, WordPress assigns them a cookie. WP SlimStat leverages this information to identify returning visitors. Please note that visitors also include registered users.
fr_FR: Lorsque les visiteurs laissent un commentaire sur votre blog, Wordpress leur attribue un cookie. WP SlimStat exploite ces informations pour identifier les visiteurs qui reviennent, y compris les utilisateurs enregistrés.

en: Take a sneak peek at what human visitors are doing on your website.
fr_FR: Jetez un oeil sur ce que font vos visiteurs humains sur le site

en: Color codes
fr_FR: Codes couleur

en: From a search result page
fr_FR: Depuis un moteur de recherche

en: Known Users
fr_FR: Utilisateurs connus

en: Other Humans
fr_FR: Autres humains

en: Keywords used by your visitors to find your website on a search engine.
fr_FR: Mots-clés utilisés par vos visiteurs pour trouver votre site sur un moteur de recherche.

en: WP SlimStat retrieves live information from Alexa, Facebook and Google, to measures your site's rankings. Values are updated every 12 hours. Filters set above don't apply to this report.
fr_FR: WP SlimStat récupère les informations d'Alexa, facebook, et Google, pour mesurer le classement de votre site. Les données sont actualisées toutes les 12 heures. Les filtres indiqués ci-dessus ne sont pas pris en compte dans ce rapport.

en: Human Visits
fr_FR: Visiteurs humains

en: Internet Service Provider: a company which provides other companies or individuals with access to the Internet. Your DSL or cable internet service is provided to you by your ISP.<br><br>You can ignore specific IP addresses by setting the corresponding filter under Settings > SlimStat > Filters.
fr_FR: Fournisseur d'Accès Internet: une société qui fournit à d'autres entreprises ou à des particuliers un accès à Internet. Votre DSL ou service Internet par câble est fourni par votre FAI. <br><br> Vous pouvez ignorer des adresses IP spécifiques en définissant le filtre correspondant sous SlimStat> Réglages> Filtres.

en: You can configure WP SlimStat to ignore a specific Country by setting the corresponding filter under Settings > SlimStat > Filters.
fr_FR: Vous pouvez configurer WP SlimStat afin d'ignorer un pays spécifique en définissant le filtre correspondant sous SlimStat>  Paramètres> Filtres.

en: This report shows you what user agent families (no version considered) are popular among your visitors.
fr_FR: Ce rapport affiche quelles familles d'user agent (sans prise en compte de version) sont populaires chez vos visiteurs.

en: This report shows you what operating system families (no version considered) are popular among your visitors.
fr_FR: Ce rapport affiche quelles familles de système d'exploitation (sans prise en compte de version) sont populaires chez vos visiteurs.

en: Average Pageviews per Visit
fr_FR: Moyenne des pages vues par visite

en: A <em>bounce page</em> is a single-page visit, or visit in which the person left your site from the entrance (landing) page.
fr_FR: Une <em>page de rebond </em> est la visite d'une seule page, ou une visite au cours de laquelle le visiteur a quitté votre site à partir de la page d'entrée.

en: Searches performed using Wordpress' built-in search functionality.
fr_FR: Recherches effectuées en utilisant la fonctionnalité de recherche intégrée dans Wordpress.

en: <strong>Link Details</strong><br>- <em>A:n</em> means that the n-th link in the page was clicked.<br>- <em>ID:xx</em> is shown when the corresponding link has an ID attribute associated to it.
fr_FR: <strong>Détails de Liens</strong>><br>- <em>A:n</em> signifie que le n-ième lien dans la page a été cliqué. <br>- <em>ID:xx</em> est affiché lorsque le lien correspondant possède un attribut ID qui lui est associé.

en: This report lists any <em>event</em> occurred on your website. Please refer to the FAQ for more information on how to leverage this functionality.
fr_FR: Ce rapport répertorie tous les <em>évènements</em> survenus sur votre site web. S'il vous plaît se référer à la FAQ pour plus d'informations sur la façon de tirer parti de cette fonctionnalité.

en: Your content at a glance: posts, comments, pingbacks, etc. Please note that this report is not affected by the filters set here above.
fr_FR: Votre contenu en bref : Posts, commentaires, pingbacks, etc. Merci de noter que ce rpport ne prend pas en compte les filtres ci-dessus.

en: Human
fr_FR: Humain

en: Bot/Crawler
fr_FR: Robot / Crawler

en: Mobile Device
fr_FR: Appareil mobile

en: Syndication Reader
fr_FR: Lecteur de Flux (Syndication)

en: No data to display
fr_FR: Aucune donnée à afficher

en: c-
fr_FR: Inconnu

en: Open this URL in a new window
fr_FR: Ouvir cette URL dans une nouvelle fenêtre

en: Local search results page
fr_FR: Page de résultat d'une recherche locale

en: Open this referrer in a new window
fr_FR: Ouvrir ce référent dans une nouvelle fenêtre

en: Open this outbound link in a new window
fr_FR: Ouvir cette URL dans une nouvelle fenêtre

en: Date and Time
fr_FR: Date/Heure

en: Content Type
fr_FR: Type de contenu

en: Visit with keywords
fr_FR: Visite avec mots clés

en: Known User
fr_FR: Utilisateur connu

en: Bot or Crawler
fr_FR: Robot ou Crawler

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: Domain
fr_FR: le domaine

en: -- Advanced filters --
fr_FR: -- Filtres Avancés --

en: Browser Capabilities
fr_FR: Capacités des Navigateurs

en: Resource ID
fr_FR: l'ID de ressources

en: Hour
fr_FR: Heure

en: Order Direction
fr_FR: Ordre de tri

en: Limit Results
fr_FR: Limiter les résultats

en: Start From
fr_FR: Commencer à partir de

en: Pageviews (chart)
fr_FR: Pages vues (graph)

en: About WP SlimStat
fr_FR: À propos de WP-SlimStat

en: At a Glance
fr_FR: Brièvement

en: Currently Online
fr_FR: Actuellement en ligne

en: Spy View
fr_FR: Vue Espion

en: Recent Search Terms
fr_FR: Derniers Termes de Recherches

en: Top Pages
fr_FR: Top Pages Vues

en: Top Traffic Sources
fr_FR: Top Sources de Trafic

en: Top Known Visitors
fr_FR: Top Visiteurs Connus

en: Top Search Terms
fr_FR: Top Termes de Recherche

en: Top Countries
fr_FR: Pays les plus récurrents

en: Rankings
fr_FR: Classements

en: Top Language Families
fr_FR: Top Langues

en: Human Visits (chart)
fr_FR: Visiteurs Humains (graph)

en: Top Languages
fr_FR: Top Langues

en: Top Browsers
fr_FR: Principaux navigateurs

en: Top Service Providers
fr_FR: Top Fournisseur d'Accès

en: Top Operating Systems
fr_FR: Top Systèmes d'Exploitation

en: Top Screen Resolutions
fr_FR: Top Résolutions d'écran

en: Visit Duration
fr_FR: Durée des Visites

en: Recent Countries
fr_FR: Derniers Pays

en: Recent Screen Resolutions
fr_FR: Dernières Résolutions d'écran

en: Recent Operating Systems
fr_FR: Derniers Systèmes d'Exploitation

en: Recent Browsers
fr_FR: Navigateurs récents

en: Recent Languages
fr_FR: Dernier Language

en: Top Browser Families
fr_FR: Principales familles de navigateurs

en: Top OS Families
fr_FR: Principales familles de SO

en: Recent Users
fr_FR: Utilisateurs récents

en: Top Users
fr_FR: Principaux utilisateurs

en: Traffic Sources (chart)
fr_FR: Sources de trafic (graph)

en: Summary
fr_FR: Récapitulatif

en: Top Referring Search Engines
fr_FR: Top Moteurs de Recherche

en: Top Landing Pages
fr_FR: Top Pages d'entrées

en: Average Pageviews per Visit (chart)
fr_FR: Moyenne des pages vues par visite (graph)

en: Recent Posts
fr_FR: Contenus récents

en: Recent Bounce Pages
fr_FR: Dernières Pages de Rebonds

en: Recent Feeds
fr_FR: Flux récents

en: Recent Pages Not Found
fr_FR: Dernières pages non trouvées

en: Recent Internal Searches
fr_FR: Recherches internes récentes

en: Top Categories
fr_FR: Top Catégories

en: Recent Outbound Links
fr_FR: Liens sortants récents

en: Recent Events
fr_FR: Evènements Récents

en: Top Internal Searches
fr_FR: Top Recherches Internes

en: Recent Categories
fr_FR: Dernières Catégories

en: Top Pages Not Found
fr_FR: Top Pages non trouvées

en: Top Authors
fr_FR: Top Auteurs

en: Top Tags
fr_FR: Top Mots Clés

en: Recent Downloads
fr_FR: Téléchargements récents

en: Top Outbound Links and Downloads
fr_FR: Top des liens "Outbounds" et des téléchargements

en: Your Website
fr_FR: Votre site web

en: Chart controls
fr_FR: Contrôle du graphique

en: Use your mouse wheel to zoom in and out
fr_FR: Utilisez la molette de votre souris pour zoomer et dézoomer

en: While zooming in, drag the chart to move to a different area
fr_FR: Alors que le zoom avant est activé, faites glisser la carte pour passer à une autre zone

en: Double click on an empty region to reset the zoom level
fr_FR: Double-cliquez sur une zone vide pour réinitialiser le niveau de zoom

en: Click on a data point to display the activity chart for each hour of that day
fr_FR: Cliquez sur un point de données pour afficher le graphique d'activité pour chaque heure de la journée

en: Go to the corresponding search engine result page
fr_FR: Aller sur la page correspondant aux résultats du moteur de recherche (SERP)

en: Go to the referring page
fr_FR: Aller sur la page référente

en: Remove filter for
fr_FR: Enlever le filtre pour

en: Reset All
fr_FR: Réinitialiser l'ensemble

en: Current filters:
fr_FR: Filtres actifs :

en: Refresh
fr_FR: Rafraichir

en: Results %s - %s of %s
fr_FR: Résultats %s  - %s  de %s

en: Refresh in
fr_FR: Rafraichir dans

en: Daily %s
fr_FR: %s par Jour

en: %s Minute by Minute
fr_FR: %s minute par minute

en: Hourly %s
fr_FR: %s par Heure

en: Monthly %s
fr_FR: %s par Mois

en: Category ID
fr_FR: l'ID de la catégorie de l'article

en: OS Code
fr_FR: Code OS

en: Referrer
fr_FR: Référent

en: Search for
fr_FR: Recherche pour

en: Keywords
fr_FR: les mots clés

en: Filter results where resource equals %s
fr_FR: Filtrer les résultats où la ressource égale %s

en: Total Pageviews
fr_FR: Total Pages Vues

en: DB Size
fr_FR: Taille de la base de données

en: Tracking Active
fr_FR: Traçage actif

en: Javascript Mode
fr_FR: Mode Javascript

en: Tracking Browser Caps
fr_FR: Traçage Capacités Navigateurs

en: Auto purge
fr_FR: Purge automatique

en: Oldest pageview
fr_FR: Plus ancienne page vue

en: No visits
fr_FR: Aucune visite

en: A request to load a single HTML file. WP SlimStat logs a "pageview" each time the tracking code is executed.
fr_FR: Une demande pour charger un fichier HTML. WP SlimStat enregistre un "pages vues " chaque fois que le code de traçage est exécuté.

en: How many pages have been visited on average during the current period.
fr_FR: Combien de pages ont été visitées en moyenne au cours de la période en cours.

en: Average Pageviews
fr_FR: Nombre de pages vues en moyenne

en: Visitors who landed on your site after searching for a keyword on Google, Yahoo, etc.
fr_FR: Visiteurs qui sont arrivés sur votre site après une recherche par mots clés sur Google, Yahoo, etc

en: From Search Results
fr_FR: Résultat de recherches

en: Used to differentiate between multiple requests to download a file from one internet address (IP) and requests originating from many distinct addresses
fr_FR: Utilisé pour différencier entre plusieurs demandes de téléchargement d'un fichier à partir d'une adresse Internet (IP) unique et les demandes provenant de plusieurs adresses distinctes

en: Unique IPs
fr_FR: IPs uniques

en: Last 5 minutes
fr_FR: 5 dernières minutes

en: Last 30 minutes
fr_FR: 30 dernières minutes

en: A visit is a session of at most 30 minutes. Returning visitors are counted multiple times if they perform multiple visits.
fr_FR: Une visite est une session d'au plus 30 minutes. Les visiteurs qui reviennent sont comptés plusieurs fois s'ils effectuent des visites multiples.

en: Human visits
fr_FR: Visiteurs humains

en: It includes only traffic generated by human visitors.
fr_FR: Cela ne comprend que les visites dites humaines.

en: Percentage of single-page visits, i.e. visits in which the person left your site from the entrance page.
fr_FR: Pourcentage de visites d'une seule page, par exemple les visites au cours desquelles la personne a quitté votre site dès la page d'entrée.

en: Bounce rate
fr_FR: Taux de rebond

en: Visitors who had previously left a comment on your blog.
fr_FR: Visiteurs qui ont déjà laissé un commentaire sur votre blog.

en: Known visitors
fr_FR: Visiteurs connus

en: Human users who visited your site only once.
fr_FR: Visiteurs humains qui ont visité votre site une seule fois.

en: New visitors
fr_FR: Nouveaux visiteurs

en: Bots
fr_FR: Robots

en: Pages per visit
fr_FR: Pages vues par visite

en: Longest visit
fr_FR: Visite la plus longue

en: 0 - 30 seconds
fr_FR: 0 - 30 secondes

en: 31 - 60 seconds
fr_FR: 31 - 60 secondes

en: More than 10 minutes
fr_FR: Plus de 10 minutes

en: Average time on site
fr_FR: Moyenne du temps passé sur le site

en: A referrer (or referring site) is the site that a visitor previously visited before following a link to your site.
fr_FR: Un référent (ou site référent) est le site que le visiteur a visité avant de suivre un lien vers votre site.

en: Unique Referrers
fr_FR: Référents uniques

en: Visitors who visited the site by typing the URL directly into their browser. <em>Direct</em> can also refer to the visitors who clicked on the links from their bookmarks/favorites, untagged links within emails, or links from documents that don't include tracking variables.
fr_FR: Visiteurs qui ont visité le site en tapant l'URL directement dans leur navigateur. <em>Visite Directe</em> peut également se référer aux visiteurs qui ont cliqué sur les liens de leurs signets / favoris, des liens dans les courriels non marquées, ou des liens à partir de documents qui ne contiennent pas de variables de suivi.

en: Direct Pageviews
fr_FR: Pages Vues Directes

en: Visitors who came to your site via searches on Google or some other search engine.
fr_FR: Visiteurs qui sont venus sur le site via un moteur de recherche comme Google ou autre.

en: From a search result
fr_FR: Depuis un moteur de recherche

en: The first page that a user views during a session. This is also known as the <em>entrance page</em>. For example, if they search for 'Brooklyn Office Space,' and they land on your home page, it gets counted (for that visit) as a landing page.
fr_FR: La première page vue par un visiteur durant une session. Ceci est aussi connu comme <em>page d'entrée</em>. Par exemple, si le visiteur cherche les mots clés  'Brooklyn Office Space' et arrive sur votre page d'accueil, elle sera comptée (pour cette visite) comme la page d'entrée.

en: Unique Landing Pages
fr_FR: Pages d'Entrées Uniques

en: Number of single-page visits to your site over the selected period.
fr_FR: Nombre de visites d'une seule page de votre site au cours de la période sélectionnée.

en: Bounce Pages
fr_FR: Pages de Rebonds

en: New Visitors Rate
fr_FR: Taux de Nouveaux Visiteurs

en: Visitors who visited the site in the last 5 minutes coming from a search engine.
fr_FR: Visiteurs qui ont visité le site dans les 5 dernières visites, provenant d'un moteur de recherche.

en: Currently from search engines
fr_FR: Moteurs de recherche récents

en: Number of pages in your site included in Google's index.
fr_FR: Nombre de pages de votre site indexées par Google.

en: Google Index
fr_FR: Index Google

en: Number of pages, according to Google, that link back to your site.
fr_FR: Nombre de pages qui pointent sur votre site, d'après les informations fournies par Google.

en: Google Backlinks
fr_FR: Backlinks Google

en: How many times the Facebook Like button has been approximately clicked on your site.
fr_FR: Nombre de fois que votre site a été Liké par quelqu'un sur le réseau social.

en: Facebook Likes
fr_FR: "J'aime" Facebook

en: How many times your site has been shared by someone on the social network.
fr_FR: Nombre de fois que votre site a été partagé par quelqu'un sur le réseau social.

en: Facebook Shares
fr_FR: Partages Facebook

en: How many times links to your website have been clicked on Facebook.
fr_FR: Nombre de fois que vos liens ont été activés sur Facebook

en: Facebook Clicks
fr_FR: Clicks Facebook

en: Alexa is a subsidiary company of Amazon.com which provides commercial web traffic data.
fr_FR: Alexa est une filiale d'Amazon.com qui fournit des données commerciales concernant le trafic web.

en: Alexa World Rank
fr_FR: Alexa, Classement mondial

en: Alexa Country Rank
fr_FR: Alexa, Classement par pays

en: Alexa Popularity
fr_FR: Alexa, Popularité

en: c-xx
fr_FR: Inconnu

en: c-af
fr_FR: Afghanistan

en: c-ax
fr_FR: Îles Åland

en: c-al
fr_FR: Albanie

en: c-dz
fr_FR: Algérie

en: c-ad
fr_FR: Andorre

en: c-ao
fr_FR: Angola

en: c-ai
fr_FR: Anguilla

en: c-ag
fr_FR: Antigua et Barbuda

en: c-ar
fr_FR: Argentine

en: c-am
fr_FR: Arménie

en: c-aw
fr_FR: Aruba

en: c-au
fr_FR: Australie

en: c-at
fr_FR: Autriche

en: c-az
fr_FR: Azerbaïdjan

en: c-bs
fr_FR: Bahamas

en: c-bh
fr_FR: Bahreïn

en: c-bd
fr_FR: Bangladesh

en: c-bb
fr_FR: Barbade

en: c-by
fr_FR: Bélarus

en: c-be
fr_FR: Belgique

en: c-bz
fr_FR: Belize

en: c-bj
fr_FR: Bénin

en: c-bm
fr_FR: Bermudes

en: c-bt
fr_FR: Bhoutan

en: c-bo
fr_FR: État plurinational de Bolivie

en: c-ba
fr_FR: Bosnie-Herzégovine

en: c-bw
fr_FR: Botswana

en: c-br
fr_FR: Brésil

en: c-bn
fr_FR: Brunéi Darussalam

en: c-bg
fr_FR: Bulgarie

en: c-bf
fr_FR: Burkina Faso

en: c-bi
fr_FR: Burundi

en: c-kh
fr_FR: Cambodge

en: c-cm
fr_FR: Cameroun

en: c-ca
fr_FR: Canada

en: c-cv
fr_FR: Cap-Vert

en: c-ky
fr_FR: Îles Caïmans

en: c-cf
fr_FR: République Centrafricaine

en: c-td
fr_FR: Tchad

en: c-cl
fr_FR: Chili

en: c-cn
fr_FR: Chine

en: c-co
fr_FR: Colombie

en: c-km
fr_FR: Comores

en: c-cg
fr_FR: Congo

en: c-cd
fr_FR: République Démocratique du Congo

en: c-cr
fr_FR: Costa Rica

en: c-ci
fr_FR: Côte d'Ivoire

en: c-hr
fr_FR: Croatie

en: c-cu
fr_FR: Cuba

en: c-cy
fr_FR: Chypre

en: c-cz
fr_FR: République tchèque

en: c-dk
fr_FR: Danemark

en: c-dj
fr_FR: Djibouti

en: c-dm
fr_FR: Dominique

en: c-do
fr_FR: République dominicaine

en: c-ec
fr_FR: Équateur

en: c-eg
fr_FR: Égypte

en: c-sv
fr_FR: El Salvador

en: c-gq
fr_FR: Guinée équatoriale

en: c-er
fr_FR: Érythrée

en: c-ee
fr_FR: Estonie

en: c-et
fr_FR: Éthiopie

en: c-fo
fr_FR: Îles Féroé

en: c-fk
fr_FR: Îles Falkland (Malvinas)

en: c-fj
fr_FR: Fidji

en: c-fi
fr_FR: Finlande

en: c-fr
fr_FR: France

en: c-gf
fr_FR: Guyane française

en: c-ga
fr_FR: Gabon

en: c-gm
fr_FR: Gambie

en: c-ge
fr_FR: Géorgie

en: c-de
fr_FR: Allemagne

en: c-gh
fr_FR: Ghana

en: c-gr
fr_FR: Grèce

en: c-gl
fr_FR: Groenland

en: c-gd
fr_FR: Grenade

en: c-gp
fr_FR: Guadeloupe

en: c-gt
fr_FR: Guatemala

en: c-gn
fr_FR: Guinée

en: c-gw
fr_FR: Guinée-Bissau

en: c-gy
fr_FR: Guyana

en: c-ht
fr_FR: Haïti

en: c-hn
fr_FR: Honduras

en: c-hk
fr_FR: Hong Kong

en: c-hu
fr_FR: Hongrie

en: c-is
fr_FR: Islande

en: c-in
fr_FR: Inde

en: c-id
fr_FR: Indonésie

en: c-ir
fr_FR: République islamique d'Iran

en: c-iq
fr_FR: Irak

en: c-ie
fr_FR: Irlande

en: c-il
fr_FR: Israël

en: c-it
fr_FR: Italie

en: c-jm
fr_FR: Jamaïque

en: c-jp
fr_FR: Japon

en: c-jo
fr_FR: Jordanie

en: c-kz
fr_FR: Kazakhstan

en: c-ke
fr_FR: Kenya

en: c-nr
fr_FR: Nauru

en: c-kp
fr_FR: République populaire démocratique de Corée

en: c-kr
fr_FR: République de Corée

en: c-kv
fr_FR: Kossovo

en: c-kw
fr_FR: Koweït

en: c-kg
fr_FR: Kirghizistan

en: c-la
fr_FR: République démocratique populaire lao

en: c-lv
fr_FR: Lettonie

en: c-lb
fr_FR: Liban

en: c-ls
fr_FR: Lesotho

en: c-lr
fr_FR: Libéria

en: c-ly
fr_FR: Jamahiriya arabe libyenne

en: c-li
fr_FR: Liechtenstein

en: c-lt
fr_FR: Lituanie

en: c-lu
fr_FR: Luxembourg

en: c-mk
fr_FR: Ex-république yougoslave de Macédoine

en: c-mg
fr_FR: Madagascar

en: c-mw
fr_FR: Malawi

en: c-my
fr_FR: Malaisie

en: c-ml
fr_FR: Mali

en: c-mt
fr_FR: Malte

en: c-mq
fr_FR: Martinique

en: c-mr
fr_FR: Mauritanie

en: c-mu
fr_FR: Maurice

en: c-mx
fr_FR: Mexique

en: c-md
fr_FR: République de Moldova

en: c-mn
fr_FR: Mongolie

en: c-me
fr_FR: Monténégro

en: c-ms
fr_FR: Montserrat

en: c-ma
fr_FR: Maroc

en: c-mz
fr_FR: Mozambique

en: c-mm
fr_FR: Myanmar

en: c-na
fr_FR: Namibie

en: c-np
fr_FR: Népal

en: c-nl
fr_FR: Pays-bas

en: c-nc
fr_FR: Nouvelle-Calédonie

en: c-nz
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: c-ni
fr_FR: Nicaragua

en: c-ne
fr_FR: Niger

en: c-ng
fr_FR: Nigéria

en: c-no
fr_FR: Norvège

en: c-om
fr_FR: Oman

en: c-pk
fr_FR: Pakistan

en: c-pw
fr_FR: Palaos

en: c-ps
fr_FR: Territoire palestinien occupé

en: c-pa
fr_FR: Panama

en: c-pg
fr_FR: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: c-py
fr_FR: Paraguay

en: c-pe
fr_FR: Pérou

en: c-ph
fr_FR: Philippines

en: c-pl
fr_FR: Pologne

en: c-pt
fr_FR: Portugal

en: c-pr
fr_FR: Porto Rico

en: c-qa
fr_FR: Qatar

en: c-re
fr_FR: Réunion

en: c-ro
fr_FR: Roumanie

en: c-ru
fr_FR: Fédération de Russie

en: c-rw
fr_FR: Rwanda

en: c-kn
fr_FR: Saint-Kitts-et-Nevis

en: c-lc
fr_FR: Sainte-Lucie

en: c-mf
fr_FR: Saint-Martin

en: c-vc
fr_FR: Saint-Vincent-et-les Grenadines

en: c-ws
fr_FR: Samoa

en: c-st
fr_FR: Sao Tomé-et-Principe

en: c-sa
fr_FR: Arabie saoudite

en: c-sn
fr_FR: Sénégal

en: c-rs
fr_FR: Serbie

en: c-sl
fr_FR: Sierra Leone

en: c-sg
fr_FR: Singapour

en: c-sk
fr_FR: Slovaquie

en: c-si
fr_FR: Slovénie

en: c-sb
fr_FR: Îles Salomon

en: c-so
fr_FR: Somalie

en: c-za
fr_FR: Afrique du sud

en: c-gs
fr_FR: Géorgie du sud et les Îles Sandwich du sud

en: c-es
fr_FR: Espagne

en: c-lk
fr_FR: Sri Lanka

en: c-sc
fr_FR: Seychelles

en: c-sd
fr_FR: Soudan

en: c-ss
fr_FR: Soudan du Sud

en: c-sr
fr_FR: Suriname

en: c-sj
fr_FR: Svalbard et île Jan Mayen

en: c-sz
fr_FR: Swaziland

en: c-se
fr_FR: Suède

en: c-ch
fr_FR: Suisse

en: c-sy
fr_FR: République arabe syrienne

en: c-tw
fr_FR: Taïwan, province de Chine

en: c-tj
fr_FR: Tadjikistan

en: c-tz
fr_FR: République-unie de Tanzanie

en: c-th
fr_FR: Thaïlande

en: c-tl
fr_FR: Timor-Leste

en: c-tg
fr_FR: Togo

en: c-to
fr_FR: Tonga

en: c-tt
fr_FR: Trinité-et-Tobago

en: c-tn
fr_FR: Tunisie

en: c-tr
fr_FR: Turquie

en: c-tm
fr_FR: Turkménistan

en: c-tc
fr_FR: Îles Turks et Caïques

en: c-ug
fr_FR: Ouganda

en: c-ua
fr_FR: Ukraine

en: c-ae
fr_FR: Émirats arabes unis

en: c-gb
fr_FR: Royaume-Uni

en: c-us
fr_FR: États-Unis

en: c-uy
fr_FR: Uruguay

en: c-uz
fr_FR: Ouzbékistan

en: c-vu
fr_FR: Vanuatu

en: c-ve
fr_FR: République bolivarienne du Venezuela

en: c-vn
fr_FR: Viet Nam

en: c-vg
fr_FR: Îles vierges britanniques

en: c-vi
fr_FR: Îles vierges des États-Unis

en: c-eh
fr_FR: Sahara occidental

en: c-ye
fr_FR: Yémen

en: c-zm
fr_FR: Zambie

en: c-zw
fr_FR: Zimbabwe

en: c-gg
fr_FR: Guernesey

en: c-je
fr_FR: Jersey

en: c-im
fr_FR: Île de Man

en: c-mv
fr_FR: Maldives

en: c-eu
fr_FR: Union européenne

en: Content Items
fr_FR: Contenus

en: Total Comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Longest Post (ID)
fr_FR: ID du post leplus long

en: Longest Comment (ID)
fr_FR: Commentaire le plus long (ID)

en: Avg Comments Per Post
fr_FR: Moyenne de commentaires par Post

en: Avg Posts Per Day
fr_FR: Nombre moyen de posts par jour

en: Visits
fr_FR: Visites

en: Domains
fr_FR: Domaines

en: Avg Pageviews
fr_FR: Moyenne des pages vues
